Moody’s: przeszłość dobra, przyszłość jeszcze lepsza

Agencja ratingowa Moody’s podwyższyła prognozę wzrostu polskiego PKB w tym roku z 3,2 proc. do 4,3 proc.

Publikacja: 04.09.2017 12:14

Moody’s: przeszłość dobra, przyszłość jeszcze lepsza

Foto: Bloomberg

Biorąc pod uwagę to, że w pierwszej połowie roku polska gospodarka urosła o 3,9 proc. rok do roku, w drugiej połowie musiałaby powiększyć się o około 4,6 proc., aby cały rok zakończył się przewidywanym przez Moody’s wynikiem – wyliczyli ekonomiści mBanku.

Takiego przyspieszenia tempa rozwoju gospodarki nie oczekuje żaden z 17 ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet” w piątek, gdy GUS potwierdził swój wstępny szacunek, zgodnie z którym w II kwartale PKB Polski powiększył się o 3,9 proc. rok do roku. Największy optymista zakłada, że w III kwartale PKB wzrośnie o 4,4 proc., a w IV kwartale o 4,3 proc. Przeciętne prognozy to odpowiednio 4,1 i 4 proc.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie, dotyczącym wpływu bieżących wydarzeń na ratingi, agencja Moody’s podkreśliła, że dobra koniunktura w polskiej gospodarce przyczyni się do spadku deficytu sektora finansów publicznych poniżej 2,5 proc. PKB. Poprzednio spodziewała się wyniku na poziomie 2,9 proc. PKB.

 

W piątek agencja Moody’s może dokonać aktualizacji polskiego ratingu. Obecnie ocenia ona wiarygodność kredytową Polski na A2 (szósty stopień na 21 możliwych) z perspektywą stabilną. Jeśli zdecyduje się wydać w piątek komunikat, prawdopodobnie potwierdzi w nim tę ocenę.

- Moody’s może odnotować obawy związane z planami zmian w systemie sądowniczym czy trwający konflikt z Komisją Europejską, ale naszym zdaniem kwestie te nie przesłonią pozytywnej oceny perspektyw gospodarczych – napisali w piątkowym raporcie ekonomiści BZ WBK.

Gospodarka krajowa
Amundi wierzy w euro
Gospodarka krajowa
Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz
Gospodarka krajowa
Kolejne rozczarowanie z polskiej gospodarki. Tym razem dotyczy sprzedaży detalicznej
Gospodarka krajowa
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 1,9% r/r w grudniu; konsensus: +3,8%
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka krajowa
Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa rozczarowała. "Po wystrzale prawie nie został ślad"