Poznańska agencja, specjalizująca się w ocenach wiarygodności kredytowej samorządów, opublikowała w piątek zaktualizowane ratingi m.in. Warszawy, Krakowa oraz województw małopolskiego i opolskiego.
Rating Warszawy podwyższyła o jeden stopień, z AA+ do AAA. Taką ocenę agencje ratingowe nadają najbardziej wiarygodnym emitentom instrumentów dłużnych. Spośród państw cieszą się nią np. Szwajcaria i Niemcy. Dla porównania, wiarygodność kredytową Krakowa INC Rating ocenia na A (to szósty stopień na 20 możliwych).
Oceny wiarygodności kredytowej państw i jednostek samorządu terytorialnego nie są jednak bezpośrednio porównywalne. W przypadku Warszawy najwyższa ocena to tzw. „długoterminowy rating krajowy”. Tymczasem długoterminowy rating międzynarodowy polskiej stolicy wynosi A- (siódmy stopień na 20 możliwych) i nie może być wyższy. Taka jest bowiem średnia ocena wiarygodności kredytowej Polski w trzech głównych agencjach ratingowych (Fitch, Moody’s i S&P).
Agencja INC Rating, która prowadzi działalność od przełomu 2015 i 2016 r., wyjaśnia, że najwyższa ocena wiarygodności kredytowej Warszawy odzwierciedla „wyniki operacyjne Miasta Stołecznego Warszawy, jego wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych, wzorową sytuację płynnościową budżetu oraz niski w stosunku do środków operacyjnych poziom obsługi zadłużenia”. Rating bierze również pod uwagę poziom zadłużenia spółek miejskich.
Agencja zwraca uwagę, że „pomimo zrealizowania (przez Warszawę – red.) w ostatnich pięciu latach zadań inwestycyjnych przekraczających 8847 mln zł, poziom długu jest niższy niż na początku tego okresu o 799,1 mln zł. Planowane przez jednostkę zadłużenie w kolejnych okresach nie powinny znacząco wpłynąć na jej zdolność do regulowania długoterminowych zobowiązań”.