O wyzwaniach rynku pracy na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym

Zdalna gospodarka, nowe kompetencje, schyłkowe zawody, zmiany w kształceniu – m.in. o tym będą dyskutować uczestnicy.

Publikacja: 31.08.2020 05:00

O wyzwaniach rynku pracy na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym

Foto: materiały prasowe

Postpandemiczna rzeczywistość – jak wpłynie na rynek pracy i jak przystosować się do zmian? Jakie kompetencje będą pożądane w procesie rekrutacji? Cyfryzacja, digitalizacja i technologie – jak przełożą się na modele pracy? Globalizacja a praca zdalna – czyli praca bez ograniczeń? Uczestnicy XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i online będą rozmawiać o wyzwaniach rynku pracy już od najbliższej środy.

Globalizacja, wszechobecność sieci, zdalna gospodarka, edukacyjny przełom i głód nowych kompetencji, inwazja maszyn i robotów, top technologie w Polsce i na świecie – to zagadnienia debaty „Pojutrze. Przewidzieć biznesowy świat" (3 września, godz. 9.30), będącej jednocześnie sesją inaugurującą 5. European Tech and Start-up Days, które towarzyszą Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu.

Szczególnie teraz, w związku z globalną sytuacją, ważne jest, aby zastanowić się nad skalą i charakterystyką fali bezrobocia wywołanego pandemią, deficytem kompetencji cyfrowych w obliczu przyspieszenia digitalizacji, bezpieczną produkcją, popytem na usługi. Czy młodzi na rynku pracy są pokoleniem lockdown? Schyłkowe zawody i co w zamian? O tym porozmawiają uczestnicy debaty „Wyzwania rynku pracy" (3 września, godz. 13.30).

Zmiany w systemie kształcenia – modele, cele, wyzwania, jak kształcić ludzi kreatywnych, elastycznych, wszechstronnych? Deficyt kompetencji cyfrowych w obliczu przyspieszenia digitalizacji, co powinien umieć „pracownik przyszłości", człowiek i sztuczna inteligencja na rynku pracy, programowanie, STEM, design thinking, umiejętności miękkie oraz nowe specjalizacje i warunki pracy jako wyzwanie dla edukacji – to z kolei główne tematy panelu pt.: „Kadry dla cybergospodarki" (4 września, godz. 9.30).

Wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami sesji poświęconych rynkowi pracy na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach podzielą się m.in.: Dominika Bettman, prezeska i dyrektorka Digital Industries Siemens; Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego; Łukasz Czajkowski, dyrektor generalny Software Development Association Poland; Lech Kaniuk, właściciel Lech Kaniuk Holding, współzałożyciel iTaxi, PizzaPortal.pl; Michał Kot, dyrektor sprzedaży Digital Industries, Siemens; Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego; Marcin Lis, prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej; Michał Lisawa, counsel Baker McKenzie; Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University, Singularity University Warsaw; Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej; Maciej Noga, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Pracuj, Managing Partner Pracuj Ventures; Kacper Nosarzewski, partner 4CF; Łukasz Otta, Digital Transformation Director Siemens; Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, filozof, futurolog, publicystka, Katedra Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Associate Researcher, American Institute for Economic Research; Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach; Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments; Anna Tarnawa, kierownik Departamentu Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; Paweł Wac, prezes Infra SILESIA; Mateusz Wodejko, wiceprezes PERN; Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, organizowana w szczególnych okolicznościach, odbędzie się z zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Rejestracja odbywa się przez formularz na stronie www.eecpolad.eu oraz www.estartupdays.eu

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł