O wyzwaniach rynku pracy na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym

Zdalna gospodarka, nowe kompetencje, schyłkowe zawody, zmiany w kształceniu – m.in. o tym będą dyskutować uczestnicy.

Publikacja: 31.08.2020 05:00

O wyzwaniach rynku pracy na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym

Foto: materiały prasowe

Postpandemiczna rzeczywistość – jak wpłynie na rynek pracy i jak przystosować się do zmian? Jakie kompetencje będą pożądane w procesie rekrutacji? Cyfryzacja, digitalizacja i technologie – jak przełożą się na modele pracy? Globalizacja a praca zdalna – czyli praca bez ograniczeń? Uczestnicy XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i online będą rozmawiać o wyzwaniach rynku pracy już od najbliższej środy.

Globalizacja, wszechobecność sieci, zdalna gospodarka, edukacyjny przełom i głód nowych kompetencji, inwazja maszyn i robotów, top technologie w Polsce i na świecie – to zagadnienia debaty „Pojutrze. Przewidzieć biznesowy świat" (3 września, godz. 9.30), będącej jednocześnie sesją inaugurującą 5. European Tech and Start-up Days, które towarzyszą Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu.

Szczególnie teraz, w związku z globalną sytuacją, ważne jest, aby zastanowić się nad skalą i charakterystyką fali bezrobocia wywołanego pandemią, deficytem kompetencji cyfrowych w obliczu przyspieszenia digitalizacji, bezpieczną produkcją, popytem na usługi. Czy młodzi na rynku pracy są pokoleniem lockdown? Schyłkowe zawody i co w zamian? O tym porozmawiają uczestnicy debaty „Wyzwania rynku pracy" (3 września, godz. 13.30).

Zmiany w systemie kształcenia – modele, cele, wyzwania, jak kształcić ludzi kreatywnych, elastycznych, wszechstronnych? Deficyt kompetencji cyfrowych w obliczu przyspieszenia digitalizacji, co powinien umieć „pracownik przyszłości", człowiek i sztuczna inteligencja na rynku pracy, programowanie, STEM, design thinking, umiejętności miękkie oraz nowe specjalizacje i warunki pracy jako wyzwanie dla edukacji – to z kolei główne tematy panelu pt.: „Kadry dla cybergospodarki" (4 września, godz. 9.30).

Wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami sesji poświęconych rynkowi pracy na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach podzielą się m.in.: Dominika Bettman, prezeska i dyrektorka Digital Industries Siemens; Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego; Łukasz Czajkowski, dyrektor generalny Software Development Association Poland; Lech Kaniuk, właściciel Lech Kaniuk Holding, współzałożyciel iTaxi, PizzaPortal.pl; Michał Kot, dyrektor sprzedaży Digital Industries, Siemens; Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego; Marcin Lis, prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej; Michał Lisawa, counsel Baker McKenzie; Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University, Singularity University Warsaw; Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej; Maciej Noga, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Pracuj, Managing Partner Pracuj Ventures; Kacper Nosarzewski, partner 4CF; Łukasz Otta, Digital Transformation Director Siemens; Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, filozof, futurolog, publicystka, Katedra Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Associate Researcher, American Institute for Economic Research; Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach; Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments; Anna Tarnawa, kierownik Departamentu Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; Paweł Wac, prezes Infra SILESIA; Mateusz Wodejko, wiceprezes PERN; Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, organizowana w szczególnych okolicznościach, odbędzie się z zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Rejestracja odbywa się przez formularz na stronie www.eecpolad.eu oraz www.estartupdays.eu

Gospodarka krajowa
Jeszcze nie ma co grzebać polskiego konsumenta
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian, Adam Glapiński gołębi? Rusza posiedzenie RPP
Gospodarka krajowa
Rząd odjął niepewności Radzie Polityki Pieniężnej
Gospodarka krajowa
Przerwana poprawa w przemyśle
Gospodarka krajowa
Prognozy dla polskiej gospodarki na 2025 rok ekonomistów mBanku
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu nie podtrzymał dobrej passy. Znów spadek