Otwierający debatę wiceprezes LPP Jacek Kujawa, pytany o to, jak pandemia zmieniła firmę jako spółkę odzieżową, zaznaczył na wstępie, że jego zdaniem pogrzeb tradycyjnego handlu został ogłoszony zbyt wcześnie. Dodał, że nieco inaczej wygląda struktura naszych zakupów w sklepach. – Więcej zyskały małe galerie, duże mniej, ale w sumie jest bardzo dobrze. Oczywiście dynamicznie rozwija się też e-commerce, do którego w czasie lockdownu przekonało się wielu nowych klientów, ale podsumowując, oba kanały sprzedaży są bardzo mocne – podkreślił Kujawa.
Jego zdaniem z tego, co, jak i gdzie się sprzedaje, najbardziej istotne jest „co". – Najważniejszy jest produkt, a kluczowym wyzwaniem jest dla nas zawsze przygotowanie dobrej kolekcji, która trafi do klienta. I jeśli nam się to uda, to rośnie sprzedaż zarówno w kanale stacjonarnym, jak i w e-commerce – mówił wiceprezes LPP.
Kluczowe obszary
A jak pandemia wpłynęła na model biznesowy sieci z elektroniką użytkową? – Są dwie płaszczyzny. Jedna strategiczna, i tu nie ma wielu zmian, ponieważ utrzymujemy swój kierunek rozwoju i strategię. Covid i sytuacja kryzysowa tylko potwierdziły, że poruszamy się w dobrą stronę. Natomiast wprowadzamy zmiany adaptacyjne na płaszczyźnie taktycznej. I cieszy nas, że tak duża organizacja jak RTV Euro AGD potrafi bardzo szybko takie zmiany wprowadzać – wskazał Grzegorz Wachowicz, dyrektor ds. handlu i marketingu w RTV Euro AGD.
Jak wyjaśnił, zmiany te dotyczyły np. kanałów komunikacji z klientem i bardzo mocnego powrotu z przekazem reklamowym do telewizji. Nastąpiły też zmiany w strukturze organizacyjnej firmy, związane ze wzrostem znaczenia e-commerce. – Zawsze był on u nas na bardzo wysokim poziomie. Natomiast przez półtora miesiąca prowadziliśmy sprzedaż wyłącznie w internecie, co pociągnęło za sobą wewnętrzne modelowania w strukturze i w procesach – dodał dyrektor Wachowicz.
Jego zdaniem najciekawszą zmianą, jaką przyniosła pandemia, jest powszechne przejście na korzystanie ze zdalnych kanałów dostępu, zarówno jeśli chodzi o zakupy, jak i pracę czy spotkania biznesowe. Co więcej, nie znamy jeszcze do końca długofalowych skutków tej zmiany. Przynosi ona też nowe wyzwania w zarządzaniu organizacjami.