Chodzi o podział 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł, które Polska ma otrzymać w ramach unijnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021–2027. – Naszym celem jest, by w 2030 r. Polska stała się jedną z najbardziej produktywnych i innowacyjnych gospodarek w Europie – przekonywał premier. – Dojrzeliśmy do tego, żeby rozwój gospodarczy był nie tylko szybki, ale też zrównoważony i wysokiej jakości. Ten potencjał przekuwamy na strategiczne działanie. Umowa partnerstwa sprawi, że dobre efekty negocjacji unijnych pozostaną z nami na dekady – przekonywał premier.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez resort finansów i funduszy UE, najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na kontynuację programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko" – ok. 25 mld euro. Z tego źródła finansowane są zarówno projekty transportowe, jak i te związane z transformacją energetyczną (np. rozwój OZE). Ok. 8 mld euro zarezerwowano na program „Inteligentny rozwój", 4,3 mld euro – na program „Wiedza, edukacja, rozwój", 2,5 mld zł – na „Rozwój Polski Wschodniej", 2 mld euro – na program „Polska cyfrowa".

Kolejne 26 mld euro to środki na 16 regionalnych programów operacyjnych, zaś zupełnie nową inicjatywą ma być Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. To 4,4 mld euro dla sześciu województw (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, lubelskie oraz małopolskie) na łagodzenie negatywnych skutków dochodzenia do celu neutralności klimatycznej. acw