Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.01.2021 05:03 Publikacja: 19.01.2021 05:03
Foto: Bloomberg
Chodzi o podział 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł, które Polska ma otrzymać w ramach unijnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021–2027. – Naszym celem jest, by w 2030 r. Polska stała się jedną z najbardziej produktywnych i innowacyjnych gospodarek w Europie – przekonywał premier. – Dojrzeliśmy do tego, żeby rozwój gospodarczy był nie tylko szybki, ale też zrównoważony i wysokiej jakości. Ten potencjał przekuwamy na strategiczne działanie. Umowa partnerstwa sprawi, że dobre efekty negocjacji unijnych pozostaną z nami na dekady – przekonywał premier.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w styczniu 48,8 pkt. Od kilku miesięcy jesteśmy blisko momentu, w którym dane od S&P Global pokażą poprawę koniunkturę w przemyśle. Ten czas jednak wciąż przed nami.
Rada Nadzorcza Agencji Rozwoju Przemysłu odwołała Michała Dąbrowskiego ze stanowiska prezesa. Jak podaje spółka, powodem decyzji są względy zdrowotne. Jednocześnie na stanowisko p.o. prezesa został oddelegowany dotychczasowy wiceprezes spółki Radosław Niedzielski.
Produkt krajowy brutto (PKB) Polski urósł w 2024 r. o 2,9 proc. r./r. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym szacunku. Dane są lepsze od średniej prognoz ekonomistów, która (według ankiety „Parkietu”) wyniosła 2,8 proc.
Chociaż w Polsce przybywa pracujących emerytów, to większość osób w wieku przedemerytalnym myśli o zakończeniu aktywności zawodowej.
70 proc. mieszkańców stolicy robiło zakupy online w ostatnim czasie. Wynik jest znacznie wyższy od średniej dla kraju, dającej Polsce dalekie miejsce w unijnych statystykach. Podlasie jest na końcu.
Delikatna większość uczestników Panelu Ekonomistów „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” oceniła, że RPP powinna obniżyć stopy jeszcze w pierwszej połowie 2025 r. Niemniej paleta opinii jest bardzo szeroka, nie brak głosów sugerujących, że polityka pieniężna jest nawet zbyt luźna.
Ekonomiści PKO Banku Polskiego zdobyli pierwsze miejsce w corocznym konkursie prognoz krótkoterminowych „Parkietu”. Celne szacunki w 2024 r. sporządzają też m.in. analitycy BNP Paribas, BOŚ Banku, Santander Banku i Pekao.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to pogorszenie koniunktury doprowadzi do recesji zimowej – twierdzi ING – ponieważ wskaźniki wyprzedzające, takie jak klimat biznesowy Ifo czy napływające zamówienia, niestety nie sygnalizują jeszcze żadnej poprawy.
O polskiej gospodarce, jej największych problemach i najważniejszych wskaźnikach mówi prof. Witold Orłowski.
O zbliżających się wyborach prezydenckich, podziałach wśród wyborców, szansach najważniejszych kandydatów i ich kampanii mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych.
Produkt krajowy brutto (PKB) Polski urósł w 2024 r. o 2,9 proc. r./r. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym szacunku. Dane są lepsze od średniej prognoz ekonomistów, która (według ankiety „Parkietu”) wyniosła 2,8 proc.
Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 5,1 proc. na koniec grudnia 2024 r. wobec 5 proc. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W grudniu 2023 r. stopa ta wyniosła 5,1 procent.
Wskaźnik blue chips nie spadł ani razu w ostatnim tygodniu i przez pięć dni zyskał 3,1 proc. Lepiej wypadł nawet od S&P 500. Ale pokonał go DAX. W USA w piątek akcje sprzedawano. Dzisiaj w Azji „miesza” nowa chińska sztuczna inteligencja.
Wiadomo, że dla redukcji deficytu rok 2025 jest już stracony. Gorzej, że w kolejnych latach zarówno dziura w publicznej kasie, jak i zadłużenie mogą być wyższe, niż życzyłby sobie minister finansów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas