WIG20 robi przerwę pod poziomem 2600 pkt

Chwila oddechu czy atak na istotny poziom techniczny? Co pokaże dzisiaj WIG20?

Publikacja: 14.02.2025 10:23

WIG20 robi przerwę pod poziomem 2600 pkt

Foto: Fotorzepa

WIG20 po ostatnich wzrostowych sesjach znów zbliżył się do poziomu 2600 pkt. Z perspektywy technicznej, poziomo ten stanowi duże wyzwanie dla byków. W przeszłości zatrzymywał on zapędy kupujących i był przyczynkiem do rozpoczęcia korekty. Czy tym razem będzie podobnie, czy jednak „klątwę” 2600 pkt uda się przełamać? Wczoraj mieliśmy pierwszą tego próbę, ale ostatecznie zakończyła się ona porażką. Dzisiaj byki, przynajmniej jak na razie, stoją w pogotowiu i czekają na sprzyjające okoliczności. Od początku dnia na naszym parkiecie obserwujemy niewielkie zmiany. WIG20 po godz. 10 był na niewielkim minusie. To zresztą też wpisuje się w to, co widzimy na innych rynkach. Niewielkie minusy widać dzisiaj także na rynku niemieckim. Rośnie francuski CAC40, ale nie są to jakieś istotne wzrosty. Wynoszą około 0,3 proc.

Czytaj więcej

Złoty robi sobie przystanek

Wall Street blisko rekordów

Kolor zielony znów za to zaświecił wczoraj mocniej na Wall Street. Indeks S&P 500 zyskał ponad 1 proc. i znów jest blisko historycznego szczytu. Nasdaq zyskał z kolei 1,5 proc. - Silnym wsparciem dla rynku były doniesienia, że prezydent Trump zlecił Departamentowi Handlu analizę obciążeń nakładanych w różnych krajach na amerykański eksport (ma ona uwzględniać m.in. europejski VAT), ale daje czas na jej przygotowanie do pierwszego kwietnia. W oparciu o nią ma zostać przygotowana kompleksowa propozycja "wzajemnych” ceł dla wszystkich partnerów handlowych. W kontekście poprzednich zapowiedzi rodzi to wątpliwości, czy cła faktycznie kiedykolwiek wejdą w życie. Jest to jednak miecz obosieczny. Poważne podejście prezydenta do ruchu, który ma potencjał, by wywrócić do góry nogami powojenny porządek handlowy oznacza, że brak porozumień lub przynajmniej zaawansowanych negocjacji do końca marca wywoła tym silniejszy efekt na początku przyszłego kwartału – wskazuje Kamil Cisowski, analityk DI Xelion.

Na rynkach azjatyckich brylował znów Hang Seng. Wzrósł on o prawie 3,7 proc. Na tym tle blado wypadł Nikkei225, który stracił na wartości 0,8 proc.

Co dzisiaj w kalendarzu? Za nami jest już odczyt inflacji w Polsce, który okazał się wyższy od oczekiwań, co znów daje pretekst dla RPP do tego by nie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Globalnie najważniejszymi wydarzeniami będą odczyty dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. To w drugiej części dnia. Oczywiście otwartym pytaniem pozostaje to, jak dzisiaj będzie rozgrywany temat pokoju na Ukrainie.

Giełda
Korekty pod koniec mocnego tygodnia
Giełda
Podaż wygrywa końcówkę tygodnia
Giełda
Zawahanie byków przy szczycie
Giełda
USA w trendzie bocznym
Giełda
WIG20 z nowym rekordem hossy
Giełda
Osiem tygodni wzrostów głównych polskich indeksów