Na fali niesłabnącego optymizmu inwestorów podczas poniedziałkowej sesji indeks WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów, po raz pierwszy w historii osiągając 90 tys. pkt. Z kolei indeks największych spółek WIG20 po ponad siedmiu miesiącach powrócił powyżej 2500 pkt kończąc poniedziałkową sesję blisko 0,8 proc. na plusie.

Zakupom w Warszawie sprzyjały pozytywne nastroje panujące na zagranicznych rynkach akcji. Dodatkowym wsparciem dla krajowego parkietu okazały się gospodarcze plany rządu przedstawione przez premiera Donalda Tuska, które zostały pozytywnie odebrane przez inwestorów.  Wśród planowanych zmian znalazło się kilka istotnych kwestii dotyczących rynku kapitałowego, w tym m. in. wyższe limity wpłat na IKZE czy ograniczenie podatku Belki. Plany

KGHM, spółki ukraińskie i kolejowe na celowniku

W Warszawie większość dużych spółek z indeksu WIG20 kontynuowała pozytywny trend z poprzednich sesji. Biorąc po uwagę zasięg poniedziałkowych wzrostów pozytywnie wyróżniały się efektownie drożejące walory KGHM i PGE. W przypadku miedziowej spółki, której kurs na zamknięciu poszybował w górę o blisko 6 proc.,  do zakupów zachęciła inwestorów zapowiedź ograniczenia podatku miedziowego. Na celowniku kupujących znalazły się także papiery Orlenu, którego kurs kontynuował efektowne, zeszłotygodniowe odbicie wyraźnie drożejąc już piątą sesję z rzędu. Natomiast negatywnie wyróżniały się  akcje PKO BP, które lekko skorygowały silne zwyżki z końcówki minionego tygodnia.

Pozytywne nastroje zdominowały handel na szerokim rynku. Największym zainteresowaniem cieszyły się akcje spółek ukraińskich, które kontynuowały silne, zeszłotygodniowe odbicie, notując nawet dwucyfrowe wzrosty. W grupie najmocniej drożejących firm znalazły Coal Energy, Milkiland oraz KSG Agro. Inwestorzy duże nadzieje pokładają w zapowiedziach Donalda Trumpa dotyczących ogłoszenia planu zakończenia wojny w Ukrainie. Na celowniku kupujących znalazły się także papiery rodzimych firm związanych z rynkiem kolejowym. Impulsem do zwyżek był inwestycyjny rozmach na kolei przewidziany w gospodarczym planie rządu.