Niesiony falą optymizmu WIG20 finiszował blisko 2,6 proc. na plusie, a WIG poszedł z górę o 2,15 proc. Efektowne wzrosty na krajowym rynku były pozytywnym zaskoczeniem na tle niezdecydowanych pozostałych europejskich giełd. Handlujący tam inwestorzy dali się jednak w końcu przekonać w kolejnych godzinach handlu i przyłączyli się do zakupów, choć warto zaznaczyć, że wzrosty indeksów nigdzie nie były tak przekonujące jak w Warszawie.
Banki i PZU mocno w górę
Na krajowym rynku akcji pozytywne nastroje widać było wyraźnie w segmencie największych firm. W tym gronie najefektowniej, bo aż o ponad 5 proc, drożały akcje Pekao. Popyt wyraźnie ożywiła informacja o planach odkupu Alior Banku od PZU, co oznaczałoby wzmocnienie pozycji banku na krajowym rynku. W czołówce najmocniej drożejących spółek znalazły się także papiery LPP, PKO BP i PZU. W przypadku tej ostatniej inwestorów zachęciła publikacja długo wyczekiwanej strategii grupy, w której znalazły się m. in. ambitne cele dotyczące wyników i zapowiedź przeznaczania na dywidendę nie mniej niż 50 proc. Po zeszłotygodniowej przecenie do łask inwestorów wrócił Budimex, który jako część międzynarodowego konsorcjum został zakwalifikowany do drugiego etapu przetargu na budowę Rail Baltica w Estonii. Do zwyżek podłączyły się także prawie wszystkie pozostałe spółki z indeksu poza JSW, która samotnie finiszowała pod kreską.
Czytaj więcej
Wzrost zysku do 6,2 mld zł, większe przychody ze sprzedaży ubezpieczeń, znacząco wyższa rentowność i dywidenda na poziomie 4,5 zł za akcję – takie cele wyznacza sobie PZU. Będzie też porządkowanie aktywów bankowych. Inwestorzy dobrze przyjęli te plany.
Mniejsze spółki, notowane na szerokim rynku, cieszyły się słabszym zainteresowaniem, choć i w tym segmencie rynku przeważał optymizm. Nieco lepiej wypadły spółki o średniej kapitalizacji z indeksu mWIG40. Tu z kolei o najbardziej przekonujące wzrosty, przekraczające 4 proc. postarały się Synektik i Text.