Skromne odreagowanie wtorkowej przeceny

Sesja środowa na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami głównych indeksów. WIG20 zyskał 1,00 procent przy 857 mln złotych obrotu, gdy na całym rynku obrócono akcjami za blisko 1,09 mld złotych przy zwyżce indeksu WIG o 0,86 procent.

Publikacja: 20.11.2024 18:13

Skromne odreagowanie wtorkowej przeceny

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Zmiany głównych indeksów mogą wydawać się godne szacunku, ale obrót wskazuje, iż za ruchem cen nie poszły duże kapitały. W przypadku WIG20 sesja pozostała w cieniu rozdania wtorkowego, które skończyło się tąpnięciem indeksu o 2,81 procent przy obrocie zbliżonym do 1,55 mld złotych. Ważnym elementem rozdania były stale sygnały ze Wschodu, a zwłaszcza depesza agencji Reutera, iż prezydent Rosji jest gotowy do negocjacji pokojowych z nowym prezydentem USA w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Nie bez znaczenia była również postawa giełd bazowych, które zdołały zredukować pierwsze reakcje na wczorajsze zaostrzenie doktryny obronnej przez Rosję. Efektem odpowiedzi na impulsy wzrostowe z otoczenia było otwarcie sesji luką, która dołożyła indeksowi WIG20 blisko 1 procent wartości. Niestety, w kolejnych godzinach rynki bazowe – jak również rynek walutowy, gdzie umocnienie dolara znów osłabiło złotego – nie pozwoliły GPW szukać niczego więcej ponad konsolidację.

Finalnie, WIG20 skończył sesję ledwie 2 wyżej od poziomu otwarcia, co oznacza, iż niemal całość zwyżki została ugrana przez lukę z poranka. Ciekawie po sesji prezentuje się układ techniczny na wykresie WIG20. Otwarcie luką i wykreślona świeca dzienna owocują układem świecowym, który w klasycznym odczytaniu jest sygnałem zapowiadającym odwrócenie fali spadkowej. Warto jednak sesję traktować jako część ostatniej zmienności, która została zbudowana na czynnikach zewnętrznych i mocno przesadzonej reakcji rynku na zaostrzenie konfliktu na Ukrainie.

W czwartek warto też oczekiwać kolejnej luki, która zostanie wymuszona przez reakcje rynków bazowych na dzisiejszy raport kwartalny spółki Nvidia, a zwłaszcza prognozy popytu na produkty związane z rynkiem generatywnej SI.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów