Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku indeksu największych polskich spółek, który w połowie sesji testował techniczne wsparcie wyznaczone przez poziom 2200 pkt. W przypadku WIG20 sytuacja była jednak bardziej optymistyczna i strona popytowa zdołała wybronić poziom wsparcia. Mimo to indeks zanotował spadek o 0,90%. Wśród komponentów zaledwie pięć walorów zdołało zakończyć dzień zyskownie, przy czym liderem wzrostów była PGE, która zyskała 6,01% i tym samym kontynuowała mocny wzrost rozpoczęty pod koniec ubiegłego tygodnia. Wzrosty miały miejsce w całym sektorze energetycznym, którego indeks WIG-energia zyskał 5,17%. Wśród największych spółek polskiego parkietu, najmocniejsza przecena dotknęła walory PZU, które straciły 2,92%.
W przypadku Stanów Zjednoczonych, negatywne otwarcie zostało w większości odrobione po publikacji gorszych od oczekiwań danych dotyczących sprzedaży nowych domów (679 tys. vs. 721 tys.). Ostatecznie indeks S&P 500 zakończył dzień ze stratą na poziomie 0,20%, jednak zdołał utrzymać się powyżej poziomu obowiązującego wsparcia technicznego znajdującego się na poziomie 4550 pkt.
Najistotniejsze dziś będą publikacja niemieckiego indeksu zaufania konsumentów – Gfk – analitycy oczekują w grudniu poprawy odczytu (-27,5 wobec -28,10 obserwowanych przed miesiącem) oraz indeksu zaufania konsumentów – Conference Board ze Stanów Zjednoczonych – oczekuje się pogorszenia (101,2 vs. 102,6).
WIG20 testuje wsparcie
Patryk Pyka, DI Xelion
Ostatnie dni listopada przynoszą korektę indeksu WIG20. W poniedziałek polski indeks blue chips tracąc 0,90%, dotarł do okolic ważnego wparcia, które znajduje się na poziomie 2 200 pkt. Ponownie lepiej zachowały się indeksy reprezentujące małe i średnie spółki – sWIG80 zyskał 0,09%, z kolei mWIG40 zaliczył kosmetyczną zniżkę o 0,16%. Na szczególną uwagę zasługuje sektor energetyczny, który utrzymał świetną formę z piątku i w poniedziałek był najlepiej radzącym sobie benchmarkiem na GPW.
Informacja z ubiegłego tygodnia o niższych zakontraktowanych cenach dostaw węgla dla spółek energetycznych szybko zaowocowała podwyższeniem rekomendacji i docelowej ceny w przypadku Tauronu (+5,25%) i Enei (7,16%). Bardzo dobrą sesję zaliczyły również PGE (+6,01%) oraz ZE PAK (1,38%) celebrujące pozytywną decyzję Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie budowy planowanej elektrowni atomowej. Należy zauważyć, że sektor energetyczny nie uczestniczył praktycznie w euforii rynkowej, która zapanowała na GPW od momentu ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych. Dlatego też w obliczu ostatniej serii pozytywnych informacji indeks WIG-energia zaczął ochoczo nadrabiać swoje dotychczasowe zaległości. Zwracamy jednak uwagę, że w obliczu zmian na scenie politycznej szereg kwestii, w tym przede wszystkim realizacja projektu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, znajduje się nadal pod znakiem zapytania.