Niższy odczyt inflacji PPI wspiera rynkowe byki

Dzisiejsza sesja giełdowa na rynkach przynosi kolejną próbę kontynuacji byczego momentum. Jest to bezpośredni efekt odczytu inflacji PPI w USA, która wypadła znacznie poniżej oczekiwań analityków i wsparła dezinflacyjną narrację utrzymującą się na rynku od pewnego czasu.

Publikacja: 13.04.2023 16:57

Mateusz Czyżkowski. Analityk Rynków Finansowych XTB

Mateusz Czyżkowski. Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: materiały prasowe

Czy jednak sam spadek dynamiki inflacyjnej będzie działał kojąco dla rynków w szerszym okresie? Na ten moment odpowiedź na to pytanie jest mglista, a to za sprawą hamowania gospodarki w USA, która stoi na progu widma recesji.

Inflacja PPI zaskakuje sporym spadkiem, w szczególności, że poprzednie dane zrewidowano do góry. Inflacja PPI wyniosła 2,7% r/r przy oczekiwaniu 3,0% r/r. Spada również inflacja bazowa PPI do 3,4% r/r z poziomu 4,4% r/r. Miesięcznie inflacja PPI spada o 0,5% m/m i bazowo o 0,1% m/m. Dane te wywołały paniczną wyprzedaż dolara amerykańskiego, który w stosunku do euro schodzi na poziomy niewidziane od ponad roku. Słabość waluty rezerwowej świata działa również silnie na wycenę złota, które zbliża się w rejony swoich historycznych szczytów.

Jeśli chodzi o front stricte giełdowy, dzisiaj otworzyliśmy sezon publikacji wyników za I kwartał 2023 roku. Spółki Delta Airlines (DAL.US) z branży lotniczej oraz Fastenal (FAST.US) operującej w branży logistyki, produkcji i łańcucha dostaw już dzisiaj przedstawiły swoje kwartalne rezultaty. Ich obraz jest mieszany, obydwie spółki, mimo iż wykazały lepsze wyniki notują w chwili obecnej ponad 3% spadki. Uwaga inwestorów skupiona jest jednak na jutrzejszej sesji, albowiem to właśnie wtedy swoje wyniki przedstawią jedne z największych banków w USA, czyli JP Morgan, Wells Fargo oraz Citigroup.

Oczekuje się, że wszystkie trzy banki pokażą wzrost przychodów w ujęciu rocznym. Podczas gdy JPMorgan i Wells Fargo mają również pokazać przyzwoity wzrost zysków, Citigroup ma pokazać niższe zyski w ujęciu rocznym. Ogólnie rzecz biorąc, uwaga inwestorów skupi się na trendach w strukturze depozytów w następstwie ostatnich zawirowań w systemie bankowym, jak również kondycji zmagającego się z problemami sektora nieruchomości komercyjnych.

Mateusz Czyżkowski

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów