Pierwsza tegoroczna sesja w Warszawie rozpoczęła się obiecująco, gdy WIG20 zameldował się na poziomie nienotowanym od blisko sześciu miesięcy, a WIG będąc w okolicach 58 tys. pkt znalazł się najwyżej od końca kwietnia 2022 r. W dalszej części poniedziałkowego handlu zapał do zakupów jednak wyraźnie osłabł. Przynajmniej, jeśli chodzi o duże spółki. W efekcie indeks największych firm zakończył dzień 0,03 proc. pod kreską, ale WIG zwyżkował 0,4 proc.

Niemrawe zachowanie krajowych indeksów kontrastowało z zachowaniem pozostałych europejskich parkietów, na których wyraźnie więcej do powiedzenia mieli kupujący. Najbardziej okazałe wzrosty indeksów sięgające nawet prawie 2 proc. miały miejsce na giełdach w Paryżu i Mediolanie. Inwestorów podbudowały poprawiające się nastroje w europejskim przemyśle (lepsze od oczekiwań dane nt. wskaźników PMI) dając nadzieję, że być może uda uniknąć się recesji.

Część parkietów, jak np. giełda w Londynie, nadal jednak nie pracowała świętując Nowy Rok. To oczywiście nie pozostało bez wpływu na aktywność inwestorów handlujących na krajowym rynku akcji, która pozostawiała wiele do życzenia. W trakcie całej poniedziałkowej sesji na całym rynku właścicieli zmieniły papiery o wartości niewiele ponad 420 mln zł.

Brak inwestorów zagranicznych był najmocniej zauważalny w indeksiwe największych spółek które radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Największym powodzeniem cieszyły się walory Grupy Kęty wypracowując najbardziej efektowną, bo prawie 4-proc. zwyżkę. Na celowniku kupujących znalazły się też papiery Allegro, PGE i PKN Orlen. Przeciwwagę stanowiły dla nich mocno taniejące akcje PZU i niektórych banków. Chętnie pozbywano się również walorów Dino, LPP i CD Projektu.

Równocześnie nie brakowało chętnych na walory mniejszych firm, które bardzo obiecująco rozpoczęły 2023 rok. Pozytywnie wyróżniały się zwłaszcza spółki skupione w segmencie sWIG80, który zostawił daleko w tyle pozostałe indeksy zyskując prawie 2,2 proc. Prym w tym gronie wiodły akcje Getinu, Enter Air i Ferro. Wśród z indeksu mWIG40, który zwyżkował o prawie 1,1 proc. zwyżkom przewodziły papiery Bogdanki i Grupy Azoty. Wśród pozostałych spółek na uwagę zasługuje Green X Metals, której kurs poszybował w górę o prawie 40 proc., wypracowując najbardziej efektowną zwyżkę na rynku. W tle pojawiły się medialne przecieki o trwającym postępowaniu arbitrażowym.