Netflix postanowił “iść za ciosem” i opublikował ambitne prognozy dotycząca pozyskania 4,5 miliona nowych subskrybentów do końca roku, co nieznacznie przewyższa szacunki Wall Street, które na dzień opiewają na 4,2 miliona. Zdaje się, że liczba ta może być czymś więcej, niż tylko ładnie wyglądającą zachętą dla inwestorów. W ciągu kwartału Netflix udostępnił finałowe odcinki czwartego sezonu hitu sci-fi "Stranger Things", a także serial o seryjnych mordercach "Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story", który stał się jednym z najchętniej oglądanych seriali Netflixa wszech czasów. Co więcej, na początku listopada Netflix wprowadzi plan streamingu za 7 dolarów miesięcznie z reklamami, aby przyciągnąć oszczędnych klientów. Ponadto na Q4 Netflix planuje premiery nowego sezonu brytyjskiego serialu o rodzinie królewskiej "The Crown" oraz sequel filmu "Knives Out" z 2019.
Liczba subskrypcji Netflix wraca do wzrostów i zostawiła w tyle dwa kwartały spowolnienia. Poziom powyżej 230 mln może zostać osiągnięty już w I kwartale 2023 roku.
Źródło: FactSet
Zasięgi nade wszystko
Należy podkreślić, iż liczba subskrypcji na poziomie 2,41 jest ponad dwukrotnie wyższa od pesymistycznych prognoz sprzed dwóch kwartałów. Ponadto plan wprowadzenia opcji z reklamami został pozytywnie odebrany przez analityków. Według Evercore ISI, reklamy mogą przynieść dodatkowe przychody na poziomie 1 do nawet 2 mld USD do 2024 roku. Netflix oszacował, że konkurenci zakończą rok 2022 z łącznymi stratami operacyjnymi w wysokości "znacznie ponad 10 miliardów dolarów", w porównaniu z rocznym zyskiem operacyjnym Netflixa w wysokości od 5 do 6 miliardów dolarów.
Optymistyczne prognozy
Premiery kolejnych sezonów popularnych seriali, nowy plan streamingowy z reklamami oraz pora roku, która - pół żartem, pół serio - sprzyja częstszemu spędzaniu coraz dłuższych wieczorów przed Netflixem może sprzyjać nie tylko fanom dzieł srebrnego ekranu, ale również inwestorom. Inwestorom, którzy w coraz trudniejszych gospodarczo czasach coraz usilniej poszukują przejściowo niedowartościowanych spółek, które mogą mieć potencjał wzrostowy. Zwłaszcza jeśli popularny “Netflix and chill” mógłby oznaczać oglądanie “jednym okiem” ulubionego serialu podczas równoczesnego sprawdzania drugim notowań wybranej spółki.