Złoty nie zareagował na decyzję RPP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała główną stopę procentową na poziomie 4,5 proc. Złoty nie zareagował na decyzję i pozostał stabilny względem euro

Aktualizacja: 25.02.2017 13:42 Publikacja: 06.07.2011 14:43

Złoty nie zareagował na decyzję RPP

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, co okazało się zgodne z oczekiwaniami większości inwestorów i ankietowanych analityków. Stopa referencyjna została zatem utrzymana na poziomie 4,5 procent. Złoty nie zareagowała na tą informację i pozostał stabilny wobec euro.

Inwestorzy poznali zamówienia w przemyśle Niemiec wyrównane sezonowo, które nieoczekiwanie wzrosły w maju o 1,8 procent miesiąc do miesiąca przy prognozie spadku o 0,5 procent i ostatnim wzroście o 2,8 procent, a po rewizji 2,9 proc. Natomiast zamówienia w przemyśle niewyrównane sezonowo wzrosły w maju o 12,2 procent rok do roku przy prognozie wzrostu o 9,5 procent.

Zamówienia okazały się lepsze od prognoz ankietowanych analityków, jednak odczyt nie wpłynął na notowania na rynkach rozwiniętych starego kontynentu. Zamówienia rok do roku rosną coraz wolniej od kwietnia 2010 r., kiedy to wzrosły o 30,1 proc. r/r. Wynika to z niskiej bazy odniesienia w 2009 r. i względnie wysokiej w 2010 r.

Rynek akcji znalazł się także pod presją Ludowego Banku Chin, który zdecydował się od czwartku podnieść koszt pieniądza o 25 punktów bazowych. Jednak średnia spadków na rynkach europejskich nie przekraczała 1 procent, zatem o panice nie ma mowy.

Dzisiejszy odczyt liczby wniosków o kredyt hipoteczny w USA przyniósł znaczące rozczarowanie inwestorów, gdyż spadek w tygodniu zakończonym 1 lipca sięgnął aż 5,2 procent. Ostatnio odnotowano spadek o 2,7 procent.

Argumenty za słabym odczytem jak co tydzień są te same, czyli wysokie bezrobocie, awersja do ryzyka oraz słabe perspektywy na przyszłość amerykańskich gospodarstw domowych. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy nie zareagowały na informację.

Inwestorzy poznali także odczyt planowanej w czerwcu liczby zwolnień, która wzrosła o 5,3 procent licząc rok do roku wobec spadku o 4,3 procent w maju. Raport Challengera również nie wpłynął na notowania na amerykańskim rynku kontraktów terminowych, które zniżkowały o godzinie 13:35 średnio o 0,3 procent.

Złoty traci względem euro symbolicznie do poziomu 3,9542 o godzinie 13:35. Po gwałtownym umocnieniu się na początku lipca, złoty wyczerpał na dany moment potencjał wzrostu, tym bardziej, że frank szwajcarski znowu drożeje na skutek obniżonego ratingu Portugalii. Na parze CHF/PLN o godzinie 13:35 odnotowano pułap 3,2742.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Pierwsze sześć miesięcy w USA należało do technologii. Co dalej?
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Giełda
Byki próbują wrócić do gry po wczorajszej porażce na GPW
Giełda
GPW pod presją z rynków europejskich
Giełda
Spadki na GPW. Niedźwiedzie nie zamierzają tanio sprzedawać skóry
Giełda
Problemy producentów leków i powrót amerykańskiej gwiazdy
Giełda
Europa testuje wsparcia