Od niedawna Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami publikuje wyniki niektórych niepublicznych funduszy zamkniętych (oferujących certyfikaty inwestycyjne w drodze oferty niepublicznej).
Stabilne i wysokie wyniki
Przez kilkanaście poprzednich miesięcy dostęp do stóp zwrotu wraz z innymi informacjami o niepublicznych FIZ-ach był – po sugestiach KNF – ograniczony właściwie tylko do klientów danego TFI. Teraz jednak wyniki niektórych FIZ-ów prezentuje IZFiA – organizacja zrzeszająca krajowe TFI. Na razie na stronach IZFiA znajdziemy informacje o wynikach 28 strategii, których łączne aktywa wynoszą około 2 mld zł. Większość z nich działa w formule absolutnej stopy zwrotu (ASZ).
Pod względem aktywów przodują w tej grupie dwa fundusze, mające pod zarządzaniem około 350 mln zł. Pierwszy to Generali Absolute Return Dłużny FIZ, czyli fundusz obligacji. Drugim zaś jest Insignis FIZ, czyli fundusz akcji.
– W Insignis TFI od początku działa tylko jeden fundusz, co jest ewenementem na rynku, realizujący strategię absolutnej stopy zwrotu – podkreśla Grzegorz Witkowski, prezes. Tłumaczy, że Insignis FIZ inwestuje w akcje, jednak jego pozycja względem rynku jest neutralna. – W odróżnieniu od wielu innych działających na krajowym rynku strategii ASZ my nigdy nie próbujemy zgadywać w jakim kierunku podąży rynek, lecz zawsze pozycje długie zabezpieczamy krótkimi. Wszystkie aktywa, które udało nam się zebrać, pozyskaliśmy bez pośrednictwa dystrybutorów. Mamy lojalnych klientów, których znamy bezpośrednio – przekonuje Witkowski. Insignis FIZ może pobierać wynagrodzenie za wynik, jeśli stopa zwrotu po odliczeniu opłaty za zarządzanie będzie wyższa niż 10 proc. w roku kalendarzowym. – Inwestujemy praktycznie tylko w polskie akcje. Biorąc pod uwagę ostatnio niską płynność na GPW, koncentrujemy się na firmach dużych i średnich – twierdzi prezes Insignis TFI. Przyznaje, że zważywszy na płynność na GPW czuje się komfortowo z obecną wartością aktywów. – Gdyby PPK poprawiły płynność na GPW, być może postaralibyśmy się o pozyskanie świeżego kapitału – przewiduje. Myślimy też o uruchomieniu funduszu akcji niezabezpieczonego pozycjami krótkimi w momencie dołka bessy na polskim rynku. Insignis FIZ od początku roku zarobił 5,59 proc., natomiast od uruchomienia (czerwiec 2015 r.) – ponad 38 proc.