Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.09.2021 05:00 Publikacja: 21.09.2021 05:00
Foto: Bloomberg
Tematem dominującym są oczywiście wydarzenia w Chinach. – Przecena jest uzasadniona rosnącymi obawami o niewypłacalność chińskiej firmy zajmującej się nieruchomościami Evergrande i potencjalnymi skutkami ubocznymi – wskazują analitycy X-Trade Brokers. Przecena nie ominęła oczywiście rynków europejskich. Całkiem nieźle w tym gronie radził sobie jednak brytyjski FTSE100, który w ciągu dnia tracił około 1,5 proc., podczas gdy na innych parkietach spadki przekraczały nawet grubo ponad 2 proc. Sytuacja i tak jest jednak napięta, także w odniesieniu do rynku brytyjskiego. – Spojrzenie na wykres indeksu pokazuje nam, że FTSE100 przebił się poniżej dolnej granicy kanału spadkowego i osiągnął najniższy poziom od połowy lipca. Wskaźnik obecnie testuje strefę wsparcia oznaczoną zniesieniem 23,6 proc. ostatniego impulsu wzrostowego oraz średnią ruchomą z 200 sesji. W przypadku gdy byki nie zatrzymają tam spadków, może pojawić się ruch w dół w kierunku lipcowych minimów w rejonie 6750 pkt – uważają eksperci XTB. Kolejne dni zapowiadają się więc niezwykle interesująco. Z jednej strony zapewne nadal będzie dominował temat chiński, z drugiej zaś warto przypomnieć, że ten tydzień należy też do banków centralnych. I nie chodzi tylko o amerykańską Rezerwę Federalną. – Bank of England ma ogłosić swoją decyzję w sprawie stóp procentowych w ten czwartek o godzinie 13. Biorąc pod uwagę gwałtowne przyspieszenie inflacji w Wielkiej Brytanii oraz niedawny chaos na brytyjskim rynku energetycznym, mogą pojawić się pewne jastrzębie komentarze – wskazują eksperci X-Trade Brokers. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po dość słabym ubiegłym roku w wykonaniu francuskiego CAC 40 środek stycznia przyniósł wyraźne zwyżki. Główny indeks paryskiej giełdy mocnym ruchem uporał się z linią kilkumiesięcznego trendu spadkowego, aczkolwiek odreagowanie zatrzymało się na linii szczytów kształtowanych w II połowie poprzedniego roku.
Metale szlachetne od początku tego roku znów wracają do łask inwestorów. Złoto zyskało już ponad 3 proc. i wyszło powyżej poziomu 2700 USD za uncję. Jeszcze mocniej prezentuje się srebro. Jego notowania podskoczyły już o ponad 5 proc.
W ocenie analityków polski złoty przy sprzyjających warunkach będzie miał miejsce do umocnienia względem kluczowych walut świata. Główny wyzwaniem pozostaje globalnie silny amerykański dolar.
Polityka Fedu sprawiła, że pod presją znalazła się nie tylko wspólna unijna waluta, ale również funt brytyjski, złoty oraz wiele innych walut. Analitycy Goldman Sachs prognozują rok silnego dolara. Na rynku jest jednak wciąż bardzo dużo niepewności.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Europejskie rynki rozpoczęły drugą połowę grudnia w kiepskich nastrojach z kiepskimi informacjami z gospodarek w tle. Nad Sekwaną po krótkim odreagowaniu nastąpił powrót do spadków, które groziły przełamaniem tegorocznych dołków.
Bardziej prawdopodobne jest obranie przez główną parę walutową kursu na południe aniżeli umocnienie euro do dolara – twierdzą analitycy. W środę główne wydarzenie tego miesiąca, czyli decyzja o stopach procentowych w USA.
Bank Japonii (BoJ) podnosi stopy procentowe do 0,5%, ostrzegając jednocześnie przed presją inflacyjną ze strony rynku pracy. Lekko jastrzębi komentarz prezesa Uedy spycha kurs USDJPY o 0,6%, jednak perspektywy na najbliższe lata wskazują na normalizację dynamiki cen w Japonii.
Real brazylijski umacnia się w stosunku do dolara dzięki zwiększonemu zaufaniu inwestorów na rynku krajowym i przecenie amerykańskiej waluty. Mimo to od 22 stycznia 2024 r. real osłabił się w stosunku do dolara o około 20 proc.
Ostatnie dni przyniosły przecenę dolara po tym, jak rynki zobaczyły, że nowa administracja USA nie spieszy się z nakładaniem wysokich ceł, czego mocno się obawiano.
Polski Złoty zaskoczył wczoraj niemal wszystkich inwestorów na rynkach finansowych. Do tej pory para EURPLN trzymała się blisko poziomu 4,25 od wielu miesięcy, ale wczoraj doszło do wyraźnego spadku na parze. Złoty stał się najmocniejszy w stosunku do euro od 5 lat.
Złoty imponuje siłą. Kurs euro jest najniższej od ponad pięciu lat. Skąd ten ruch?
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wybicia na PLN przy relatywnie neutralnym zachowaniu eurodolara. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2215 PLN za euro, 4,0573 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4739 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9952 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,842% w przypadku obligacji 10-letnich.
Pierwsze dni prezydentury Donalda Trumpa sprzyjają krajowym aktywom. Na wartości zyskiwały akcje, obligacje i złoty.
Pierwsze kilkanaście godzin rządów Donalda Trumpa tylko pozornie upłynęło bez większych zwrotów akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas