Kolejni brokerzy dołączają do promocji. Tańsze ETF-y dla inwestorów

BM ING BSK, tak jak i inni pośrednicy, zdecydowało o obniżeniu opłat na rynku ETF-ów. Czy popularność tych instrumentów wzrośnie?

Publikacja: 11.02.2025 06:00

Kolejni brokerzy dołączają do promocji. Tańsze ETF-y dla inwestorów

Foto: Adobestock

Giełda dopięła swego. Już praktycznie wszystkie liczące się biura i domy maklerskie obniżyły prowizję za handel funduszami ETF i ETC notowanymi na warszawskim parkiecie. Do tego grona właśnie dołączyło BM ING BSK.

BM ING, w odróżnieniu od innych brokerów, zdecydowało się jednak na zróżnicowanie stawek dla inwestorów. Prowizja za zakup funduszy ETF i ETC notowanych na GPW została obniżona do zera. Trzeba będzie ją jednak zapłacić przy sprzedaży tych instrumentów. W przypadku ETF-ów obligacyjnych stawka została ustalona na 0,1 proc. (min. 3 zł), a dla pozostałych ETF-ów i ETC z naszego parkietu stawka ta wynosi 0,2 proc. (min. 6 zł).

– Naszymi działaniami chcemy wspierać rozwój rynku ETF w Polsce i popularyzować pasywne inwestowanie wśród naszych klientów. ETF-y są bardziej bezpiecznym instrumentem niż na przykład akcje, dlatego uważamy, że mogą być one produktem wejścia w inwestycje giełdowe dla nowych oraz nieaktywnych klientów. Z myślą o tej grupie klientów obniżyliśmy prowizję od zleceń kupna do zera, tak aby koszty wejścia w świat inwestycji były jak najmniejsze. Zróżnicowaliśmy też stawki prowizji od zleceń sprzedaży – niższe od ETF obligacyjnych – aby promować mniej ryzykowne inwestowanie – czytamy w komunikacie biura.

Nowe stawki w BM ING mają obowiązywać do końca roku, tak samo jak w przypadku innych firm, które zdecydowały się na obniżenie prowizji. Jest to oczywiście pokłosie decyzji samej GPW, która nie ukrywa, że z rynkiem funduszy pasywnych wiąże bardzo duże nadzieje. Przejawem tego jest decyzja operatora, który zdecydował się na przedłużenie promocji dla brokerów na rynku ETF i ETC. W jej ramach GPW nie pobiera od brokerów opłat za pośrednictwo w handlu. Jednocześnie giełda postawiła też biurom i domom maklerskim jeden warunek: mogą oni skorzystać z promocji pod warunkiem, że sami obniżą swoje prowizje dla klientów co najmniej do poziomu 0,2 proc.

To sprawiło, że lista brokerów, którzy decydują się na obniżkę opłat, systematycznie się wydłuża. W ostatnich dniach na obniżenie prowizji do poziomu 0,15 proc. (min. 3 zł) zdecydowało się Noble Securities. W DM BDM stawka spadła do 0,2 proc., jednak w przypadku tej firmy nie obowiązuje stawka minimalna prowizji. Nową stawkę wprowadziło także BM Pekao, gdzie opłata została obniżona do 0,1 proc. (min. 5,9 zł). Od 1 lutego prowizje spadły też w Santander BM i obecnie w przypadku funduszy ETF wynoszą 0,19 proc. (min. 1 zł). Już wcześniej niższą stawkę wprowadziło też m.in. BM mBanku, gdzie prowizja została obniżona z 0,39 proc. do 0,19 proc. (min. 5 zł). Podobny ruch zastosował również DM BOŚ, gdzie stawka dla podstawowych ETF-ów z GPW została obniżona do 0,15 proc. (min. 3 zł). BM Alior Banku całkiem zrezygnowało z pobierania prowizji od klientów, którzy handlują ETF-ami na warszawskim parkiecie. W XTB standardowa stawka za handel akcjami i ETF-ami wynosi 0 zł (do miesięcznego obrotu wynoszącego 100 tys. euro).

Finanse
WIG eksplodował. Padł rekord i co dalej?
Finanse
Popyt na kredyty mieszkaniowe stabilny w styczniu
Finanse
Andrzej Klesyk: Wróciłem do PZU i chcę tu zostać na dłużej. Są pierwsze decyzje
Finanse
Cyfrowa hipoteka może szybko zdominować rynek
Finanse
Europa potrzebuje przyjaznych regulacji
Finanse
Europejskie Forum Rynków Kapitałowych: Europa musi rozwijać giełdy