Goldman Sachs: Na drugie półrocze najlepszy zdywersyfikowany portfel

W drugiej połowie 2024 r. na rynkach akcji będzie utrzymywać się tendencja boczna – zapowiadają specjaliści towarzystwa Goldman Sachs Asset Management. W co jeszcze zaleca inwestować towarzystwo z grupy Goldmana Sachsa?

Aktualizacja: 10.07.2024 19:23 Publikacja: 10.07.2024 16:10

Goldman Sachs: Na drugie półrocze najlepszy zdywersyfikowany portfel

Foto: Bloomberg

W globalnej gospodarce realizuje się trudny jeszcze do niedawna do wyobrażenia scenariusz miękkiego lądowania – oceniają w prognozie półrocznej specjaliści Goldman Sachs Asset Management (GSAM). Na świecie tempo wzrostu spowolni do zgodnego z długoterminową tendencją, a tylko lekko hamować będą USA, jednak utrzyma się ryzyko dla koniunktury związane z napięciami geopolitycznymi. W tej sytuacji zdaniem Alexisa Deladerriere’a z amerykańskiego towarzystwa rynki akcji będą poruszały się w tendencji bocznej.

– Inwestorzy powinni skupiać się na najlepszej jakości spółkach, których wyniki są najbardziej odporne na osłabienie koniunktury. Ostatnie lata pokazały inwestorom, że zaangażowanie na rynku trzeba utrzymywać cały czas, a nie próbować stosować timing – zauważał na telekonferencji ekspert, odpowiedzialny w GSAM za rozwinięte rynki akcji i strategie ESG.

Czytaj więcej

Wyniki spółek? „Drugorzędne znaczenie”. Na co patrzeć, inwestując w energetykę?

Prognozy Goldman Sachs AM: Fed wesprze obligacje

W największej gospodarce świata ceną za odporność widoczną w wynikach spółek i danych makroekonomicznych – zwłaszcza tych z rynku pracy – będzie powolniejsze ustępowanie inflacji. To sprawi, że łagodzenie polityki przez Fed będzie uzależnione od bieżących danych, jednak nie powinno przeszkodzić mu w sięgnięciu po pierwszą obniżkę stóp już we wrześniu. Spadek kosztu pieniądza powinien wspierać obligacje o stałym oprocentowaniu, a na atrakcyjności tracić powinny depozyty i papiery skarbowe o krótkich terminach zapadalności.

– Dla takich obligacji inwestorzy powinni znaleźć miejsce w portfelach, dbając jednocześnie o ich dywersyfikację – oceniała Lindsay Rosner, odpowiedzialna w GSAM m.in. za obligacje.

Jak tłumaczy specjalistka, obligacje charakteryzują się niższymi oczekiwanymi stopami zwrotu, ale jednocześnie obniżają ryzyko całego portfela. Warto także sięgnąć po obligacje korporacyjne, jednak ze względu na oczekiwane osłabienie koniunktury ograniczając się do tych emitowanych przez najsolidniejsze spółki. Tymczasem wśród rynków akcji specjaliści towarzystwa najlepiej oceniają perspektywy rynku amerykańskiego.

Czytaj więcej

Kupować IT, unikać węgla? Sektorowy przegląd GPW

Goldman Sachs AM: Hossa na Wall Street obejmie więcej spółek. Atrakcyjne akcje japońskie

Hossa za oceanem jeszcze do niedawna skupiała się wokół branży technologicznej – za połowę tegorocznego umocnienia indeksów amerykańskich odpowiadało ledwie pięć związanych z tematem AI spółek. Odtąd jednak zdaniem Deladerriere’a powinna obejmować szersze grono sektorów i emitentów. Umiarkowanie korzystne są według ekspertów GSAM także perspektywy giełd europejskich, a ciekawych możliwości inwestycyjnych nie brakuje też w Japonii.

– Przeprowadzona w Japonii reforma rynku kapitałowego poprawiła jego atrakcyjność, a pochodzące stamtąd spółki powinny być jednymi z największych beneficjentów rewolucji AI – zauważał specjalista.

Zdaniem ekspertów GSAM przy wyborze aktywów inwestorzy powinni próbować wykorzystać strukturalne tendencje, do których zaliczyli dekarbonizację, cyfryzację, deglobalizację, destabilizację geopolityczną oraz starzenie się społeczeństw. Wraz z postępami w dziedzinie cyfryzacji sztuczna inteligencja powinna nadal być paliwem do zwyżek, jednak zyskiwać na tym będzie szersze grono spółek niż tylko tzw. wspaniała siódemka.

Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna