– Od 14 lat debaty w ramach EKF mają na celu poszukiwanie rozwiązań służących stabilności finansowej oraz wspieraniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski i Unii Europejskiej – mówi „Parkietowi” Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego. – Korzystając z wiedzy i doświadczenia gości i ekspertów EKF, identyfikujemy wyzwania i zagrożenia dla dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz opracowujemy prognozy i rekomendacje. Staramy się przy tym uwzględnić perspektywę wszystkich interesariuszy, a szczególnie instytucji finansowych i ich klientów oraz pracowników, a także analizować zagrożenia klimatyczne i geopolityczne – zaznacza.

Europejski Kongres Finansowy stał się jednym z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Tegoroczna, XIV już edycja pod hasłem „Czy chcemy jeszcze się ścigać?” odbędzie się w dniach 10–12 czerwca w Centrum Konferencyjnym Sheraton w Sopocie.

Wśród gości honorowych, którzy wystąpią na kongresie, są m.in. były prezydent Polski Lech Wałęsa, minister finansów Andrzej Domański, amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale Timothy Snyder, szef unijnej agencji Single Resolution Board Dominique Laboureix, przewodnicząca Platformy UE ds. Zrównoważonych Finansów Helena Viñes Fiestas, przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski czy prezesi największych polskich instytucji finansowych.

W ciągu trzech dni kongres zaprasza m.in. do debat na temat najważniejszych wyzwań stojących przed szeroko pojętym sektorem finansowym. Nie może więc zabraknąć dyskusji dotyczących nowych technologii i cyfryzacji, w tym skutków wykorzystania AI i cyberbezpieczeństwa. Bankowcy rozmawiać też będą o możliwościach zwiększenia inwestycji na rzecz konkurencyjności i wzrostu europejskiej gospodarki oraz o wyzwaniach związanych z finansowaniem wielkich projektów inwestycyjnych, w tym w zakresie transformacji energetycznej, energetyki jądrowej czy wydatków na zbrojenia.

Aktualnym tematem jest przyszłość sektora bankowego i ubezpieczeniowego oraz perspektywy rozwoju rynku kapitałowego. Dyskusja musi dotyczyć koniecznego poszukiwania równowagi między korzyściami i ryzykiem dla klientów, stymulowania wzrostu oszczędności długookresowych i inwestycji, finansowania zrównoważonego rozwoju rynku nieruchomości, racjonalnej polityki finansowej itp.