Skarb Państwa chce wymienić prezesa GPW

Na wniosek Skarbu Państwa porządek nadzwyczajnego walnego zgromadzenia GPW, które zaplanowano na 5 lutego, rozszerzono o punkt dotyczący zmian w zarządzie GPW.

Publikacja: 18.01.2024 17:30

Skarb Państwa chce wymienić prezesa GPW

Foto: Adobestock

W praktyce oznacza to, że akcjonariusze GPW zdecydują o wyborze nowego prezesa GPW. To właśnie w gestii walnego zgromadzenia leży odwoływanie i powoływanie szefa GPW. W przypadku pozostałych członków zarządu decyzje w tej sprawie podejmuje rada nadzorcza. 

Wiele więc wskazuje na to, że Marek Dietl, przestanie pełnić funkcję prezesa GPW. Kto może go zastąpić? Według naszych informacji największe szanse na to ma Beata Stelmach. W przeszłości pełniła ona m.in. funkcję podsekretarza stanu w MSZ. W okresie transformacji, pracowała w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd i zaangażowana była w budowę rynku kapitałowego. Zdobyte doświadczenie wykorzystała jako konsultantka Banku Światowego na rzecz tworzenia regulacji giełdowych w Rosji i w Ukrainie. W latach 2006-2011 stała na czele Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. W biznesie m.in. stała na czele GE w regionie Polski i Krajów Bałtyckich, pełniła też funkcję Prezesa PZL Świdnik – producenta śmigłowców, należącego do globalnego koncernu Leonardo. W branży finansowej od lat zasiada w radach nadzorczych, wcześniej m.in. w Banku BPH, czy HSBC Bank Polska, a obecnie w Banku Millennium oraz w firmie Kruk. Obecnie pełni także funkcję przewodniczącej rady nadzorczej Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Wśród mocnych kandydatów na szefa GPW wymieniany jest także Tomasz Bardziłowski, który z rynkiem kapitałowym związany jest od 1997 r. i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób nie tylko w branży maklerskiej, ale także na całym rynku kapitałowym. W przeszłości Bardziłowski był m.in. dyrektorem zarządzającym Credit Suisse Securities, prezesem CAIB Securities czy też wiceprezesem Vestor DM. Od kilku lat pracuje w Ipopema Securities, gdzie zajmuje stanowisko dyrektora zarządzającego.

- Dzisiaj tak naprawdę brakuje nam jasnego określenia celów rozwoju rynku kapitałowego. Jednym z głównych celów na najbliższe lata powinno być wykorzystanie rynku kapitałowego w celu finansowania transformacji energetycznej i przestawienia się na „zieloną” energię. Na giełdzie londyńskiej istnieje specjalny segment spółek „zielonych” i funduszy związanych z OZE. Jego kapitalizacja przekracza 150 mld funtów, a analizy wskazują, że w przyszłości aktywa związane z szeroko rozumianą odnawialną energią będą stanowiły 20 proc. kapitalizacji globalnych rynków. Jako rynek musimy się poważnie zastanowić, jak wpisać się i dołączyć do tego trendu, szczególnie że nasze krajowe potrzeby w tym zakresie są przecież ogromne – mówił w grudniu ubiegłego roku na łamach „Parkietu” Bardziłowski.

Czytaj więcej

Tomasz Bardziłowski: Nadchodzą lepsze czasy dla polskiego rynku
Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów