W jakich nastrojach rynek kapitałowy wszedł w 2024 r.? Z jednej strony cieszyć mogą mocne wzrosty indeksów w poprzednim roku, ale z drugiej ciężko powiedzieć, abyśmy od strony strukturalnej wykonali jakiś znaczący krok naprzód.
Pozytywna jest zmiana nastrojów. To powoduje większe zainteresowanie inwestorów rynkiem. To z kolei przekłada się na większy i lepszy dostęp do kapitału dla firm, które go poszukują. Widzieliśmy to chociażby na przykładzie ostatniego IPO firmy Murapol. Podstawowym celem rynku kapitałowego jest właśnie finansowanie rozwoju firm, szczególnie tych dynamicznie rozwijających się i innowacyjnych. Nie da się natomiast ukryć, że Polska nadal stoi przed wielkim wyzwaniem zwiększania udziału rynku kapitałowego w finansowaniu całej gospodarki. Rynek kapitałowy to przecież fundament wzrostu gospodarczego opartego na innowacjach, który przekłada się na wzrost zamożności społeczeństwa. Udało się w ostatnich latach przyciągnąć uwagę polityków do rynku kapitałowego. Efektem tego była Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego. Z tego tytułu mamy pewne kroki naprzód, ale mimo wszystko wielkość rynku kapitałowego w Polsce jest nieadekwatna do potrzeb rozwojowych polskiej gospodarki.
Tylko te wszystkie kwestie pojawiają się od lat w dyskusji publicznej, a wciąż mamy problem chociażby z takimi tematami jak ład korporacyjny. Nie zanosi się także na to, by został zniesiony podatek Belki, o co też apelujecie od dawna. Chyba więc trudno jest mówić, że wykonaliśmy krok naprzód?
Wykonaliśmy małe kroki. Tych fundamentalnych nie udało się zrobić, co widać zresztą po malejącym udziale kapitalizacji spółek giełdowych do PKB. Tutaj wykonaliśmy nawet krok w tył. Rynek jest w regresie. O tym też w tym roku chcemy mówić na kolejnej konferencji IDM w Bukowinie Tatrzańskiej. Trzeba się zastanowić, jak zwiększyć znaczenie rynku kapitałowego, bo to powinno być naczelnym celem polityki gospodarczej. Jeśli chodzi o wspomniany ład korporacyjny, to absolutnie jest to konieczność, bo to przekłada się na stopy zwrotu. Jest to szczególnie istotne w spółkach Skarbu Państwa i państwo powinno być tutaj wzorem do naśladowania. Chodzi o to, by duży akcjonariusz nie nadużywał swoich uprawnień.