Patrząc wstecz, temat zrównoważonego rozwoju od kilku lat przewija się intensywnie w rozmowach branżowych, ale w zeszłorocznych prospektach nie otrzymał należnego mu miejsca. W prospekcie Dr Ireny Eris znajdziemy jedynie szczątkowe informacje na temat wpływów, ryzyk i szans związanych z czynnikami ESG. Kwestia zrównoważonego rozwoju nie została rozwinięta w strategii. Spółka ogólnikowo wskazała na ryzyko regulacyjne związane z unijną legislacją w obszarze klimatu i gospodarki cyrkularnej, opisała regulacje i pozwolenia w obszarach oddziaływania na środowisko i odpadów.
W prospekcie Murapolu kwestie ESG zyskały więcej miejsca. Dbałość o zrównoważony rozwój jest oddzielnym punktem w strategii, a spółka poinformowała o rozpoczęciu prac nad sformułowaniem strategii ESG i przygotowaniem do raportowania niefinansowego. Działaniom w tym obszarze poświęcono cały podrozdział. W sprawozdaniu finansowym zawarto część dotyczącą wpływu czynników klimatycznych na sprawozdania finansowe.
Odnośnie do DPSN GPW Dr Irena Eris zapowiedziała niestosowanie zasad dotyczących celów ESG czy różnorodności w organach, choć zwróciła uwagę na realizowane już działania, ale znów bez szczegółów. Murapol zapowiedział niestosowanie praktyk dotyczących różnorodności w organach.
Jakie wnioski można wyciągnąć z tych dwóch przypadków? Można przypuszczać, że inwestorzy w sposób niewystarczający, jeśli w ogóle, komunikowali potrzebę uzyskania danych ESG i zrozumienia wpływów, ryzyk i szans związanych ze zrównoważonym rozwojem obu emitentów. Żaden z prospektów nie zawierał danych ilościowych z obszaru ESG (pomijając wymagane rozporządzeniem informacje o pracownikach i organach korporacyjnych). Nie przedstawiono informacji, które umożliwiłyby wyliczenie wskaźników PAI (SFDR), nie podano wskaźników taksonomicznych czy ujawnień jakościowych związanych z taksonomią.
Na czym ma polegać nowa epoka w ofertach publicznych? Na zwiększeniu liczby informacji dotyczących ESG w prospektach. W lipcu 2023 r. ESMA wydała oświadczenie dotyczące ujawnień w zakresie zrównoważonego rozwoju w prospektach. Ma ono na celu m.in. koordynację działań unijnych nadzorców, ale z pewnością będzie inspiracją dla doradców emitentów, ponieważ przedstawia istotne nowe spojrzenie na obowiązujące już przepisy.