Na samą dystrybucję spółka chce przeznaczyć do 2035 r. – zgodnie z nową strategią – 60 mld zł, a środki z Krajowego Planu Odbudowy mają będą stanowić dużą część tych środków.
Sposób wydatkowania środków
Środki pochodzące z umowy pożyczki zostaną przeznaczone wyłącznie na finansowanie wydatków kwalifikowanych ponoszonych przez spółkę z grupę Tauron Dystrybucja na rozwój i dostosowanie sieci elektroenergetycznej do potrzeb transformacji energetycznej i zmian klimatu. - Środki udostępnione w ramach umowy będą oprocentowane według stałej stopy procentowej wynoszącej 0,5 proc. w skali roku. Spłata pożyczki została przewidziana w latach 2034-2049, w półrocznych ratach, a ostateczny termin spłaty to 25 lat od daty zawarcia umowy pożyczki – powiedział Krzysztof Surma, wiceprezes Taurona podczas prezentacji strategii przy okazji której podpisano umowę z BGK.
Czytaj więcej
Wypłata dywidendy i szybkie pożegnanie z węglem już za sześć lat – to założenia nowej strategii Taurona do 2035 roku. Prezes Grzegorz Lot pochwalił się, że Tauron jako pierwsza spółka energetyczna dzięki umowie z BGK pozyskała 11 mld zł na dystrybucję KPO.
Zgodnie z umową Tauron będzie mógł wykorzystać środki po spełnieniu standardowych dla finansowań bankowych warunków zawieszających oraz po zawarciu wymaganej dokumentacji z Tauron Dystrybucja., w tym umowy pożyczki wewnątrzgrupowej.
- Środki z umowy będą wypłacane sukcesywnie, w oparciu o składane przez niego wnioski o wypłatę (nie częściej, niż raz w miesiącu), w miarę realizacji projektu, jednak nie później niż do dnia 20 grudnia 2036 r. i do wysokości środków przekazanych BGK na ten cel przez ministra właściwego ds. klimatu i środowiska – czytamy w strategii.