– Naszym celem jest wykorzystaniezielonego wodoru do bezemisyjnego transportu oraz zazieleniania ciepła, a w dalszej perspektywie - energiielektrycznej.
W Polenergii rozwój biznesu idzie w parze z wprowadzaniem innowacji, które mogą odmienić oblicze całej energetyki w Polsce – mówi Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergia.
Współspalanie wodoru
Testy współspalania wodoru z gazem ziemnym przeprowadzono w należącej do Polenergii Elektrociepłowni Nowa Sarzyna (ENS). Przeprowadzono je w jednej z turbin gazowych o mocy ok. 40 MW. Testowana turbina nie była pierwotnie zaprojektowana jako „Hydrogen Ready”.
– Polenergia prowadzi szereg projektów wodorowych, z których najbardziej zaawansowany to H2HUB Nowa Sarzyna. Naszym celem jest produkcja zielonego wodoru. Na potrzeby przemysłu, bezemisyjnego transportu, zazieleniania ciepła, a w dalszej perspektywie - również wytwarzania czystej energii elektrycznej. W Polenergii rozwój biznesu idzie w parze z wprowadzaniem innowacji, które mogą odmienić oblicze całej energetyki w Polsce. Przyświeca nam nadrzędny cel- zeroemisyjność, najpóźniej w 2040 roku – mówi Iwona Sierżęga.
Celem działań Polenergii było osiągnięcie 10 proc. udziału wodoru w paliwie, jednak w trakcie prób osiągnięto 15 proc.