W opublikowanym stanowisku, Komisja proponuje ograniczone przedłużenie o 3 miesiące przepisów umożliwiających państwom członkowskim dalsze przyznawanie ograniczonych kwot pomocy wraz z pomocą mającą zrekompensowanie wysokich cen energii do 31 marca 2024 r.
Ma to umożliwić państwom członkowskim – jeśli same ocenią to za potrzebne – wydłużenie programów wsparcia i „zagwarantuje, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu dotknięte kryzysem nie zostaną odcięte od niezbędnego wsparcia w nadchodzącym zimowym okresie grzewczym”.
Państwa członkowskie mogą więc dalszym ciągu zapewniać wsparcie, pokrywając część dodatkowych kosztów energii ale jedynie w przypadku, gdy ceny energii znacznie przekraczają poziomy sprzed kryzysu. Projekt wniosku Komisji przesłany został państwom członkowskim.
Tymczasem ceny energii kluczowych kontraktów rocznych na 2024 r. tanieją. Średnia cena kontraktu rocznego wyniosła w październiku 2023 r. 600,13 zł/MWh, co stanowi spadek o 29,07 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu we wrześniu br. W tym samym okresie rok wcześniej ta cena dla kontraktu rocznego wynosiła 1076,58 zł/MWh. Na rynku gazu, kontrakty na przyszły rok też spadają. Średnia cena wyniosła w październiku br. 251,45 zł/MWh, czyli o 7,03 zł/MWh mniej względem analogicznej ceny kontraktu we wrześniu br. To także znacznie mniej niż w październiku 2022 r., kiedy roczny kontrakt na dostawy gazu wyceniany był na 805,35 zł/MWh.
Czytaj więcej
Nowy rząd może zamrozić ceny prądu na sześć miesięcy 2024 r. i ceny gazu na cały rok.