Komisja Europejska pozwoli na kolejne mrożenie cen energii

Komisja Europejska proponuje częściowe przedłużenie o kolejne trzy miesiące przepisów, umożliwiających państwom członkowskim przyznawanie pomocy finansowej w formie pomocy publicznej, tak aby zrekompensować wysokie ceny energii do końca 31 marca 2024 r.

Publikacja: 07.11.2023 16:08

Komisja Europejska pozwoli na kolejne mrożenie cen energii

Foto: Adobe Stock

W opublikowanym stanowisku, Komisja proponuje ograniczone przedłużenie o 3 miesiące przepisów umożliwiających państwom członkowskim dalsze przyznawanie ograniczonych kwot pomocy wraz z pomocą mającą zrekompensowanie wysokich cen energii do 31 marca 2024 r.

Ma to umożliwić państwom członkowskim – jeśli same ocenią to za potrzebne – wydłużenie programów wsparcia i „zagwarantuje, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu dotknięte kryzysem nie zostaną odcięte od niezbędnego wsparcia w nadchodzącym zimowym okresie grzewczym”.

Państwa członkowskie mogą więc dalszym ciągu zapewniać wsparcie, pokrywając część dodatkowych kosztów energii ale jedynie w przypadku, gdy ceny energii znacznie przekraczają poziomy sprzed kryzysu. Projekt wniosku Komisji przesłany został państwom członkowskim.

Tymczasem ceny energii kluczowych kontraktów rocznych na 2024 r. tanieją. Średnia cena kontraktu rocznego wyniosła w październiku 2023 r. 600,13 zł/MWh, co stanowi spadek o 29,07 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu we wrześniu br. W tym samym okresie rok wcześniej ta cena dla kontraktu rocznego wynosiła 1076,58 zł/MWh. Na rynku gazu, kontrakty na przyszły rok też spadają. Średnia cena wyniosła w październiku br. 251,45 zł/MWh, czyli o 7,03 zł/MWh mniej względem analogicznej ceny kontraktu we wrześniu br. To także znacznie mniej niż w październiku 2022 r., kiedy roczny kontrakt na dostawy gazu wyceniany był na 805,35 zł/MWh.

Czytaj więcej

Będzie mrożenie cen energii

Pozostałe elementy wsparcia dotyczące zasad udzielania wsparcia związanego z kryzysem (tj. wsparcie płynnościowe w formie gwarancji państwowych i preferencyjnych pożyczek oraz środki mające na celu wsparcie redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną) nie zostaną przedłużone poza ich obecną datę wygaśnięcia, a więc czyli 31 grudnia 2023 r. Oznacza to, że przyszła koalicja rządząca, która chce wydłużyć mrożenie cen energii i gazu odpowiednio na 6 i 12 miesięcy dla gospodarstw domowych i samorządów, będzie musiała znacząco zmienić dotychczasowe prawo i ograniczyć zakres pomocy.

Państwa członkowskie mają teraz możliwość przedstawienia uwag na temat projektu wniosku Komisji. Komisja zamierza przyjąć w nadchodzących tygodniach częściową zmianę tymczasowych ram prawnych na wypadek kryzysu i okresu przejściowego.

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu