Komisja Europejska pozwoli na kolejne mrożenie cen energii

Komisja Europejska proponuje częściowe przedłużenie o kolejne trzy miesiące przepisów, umożliwiających państwom członkowskim przyznawanie pomocy finansowej w formie pomocy publicznej, tak aby zrekompensować wysokie ceny energii do końca 31 marca 2024 r.

Publikacja: 07.11.2023 16:08

Komisja Europejska pozwoli na kolejne mrożenie cen energii

Foto: Adobe Stock

W opublikowanym stanowisku, Komisja proponuje ograniczone przedłużenie o 3 miesiące przepisów umożliwiających państwom członkowskim dalsze przyznawanie ograniczonych kwot pomocy wraz z pomocą mającą zrekompensowanie wysokich cen energii do 31 marca 2024 r.

Ma to umożliwić państwom członkowskim – jeśli same ocenią to za potrzebne – wydłużenie programów wsparcia i „zagwarantuje, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu dotknięte kryzysem nie zostaną odcięte od niezbędnego wsparcia w nadchodzącym zimowym okresie grzewczym”.

Państwa członkowskie mogą więc dalszym ciągu zapewniać wsparcie, pokrywając część dodatkowych kosztów energii ale jedynie w przypadku, gdy ceny energii znacznie przekraczają poziomy sprzed kryzysu. Projekt wniosku Komisji przesłany został państwom członkowskim.

Tymczasem ceny energii kluczowych kontraktów rocznych na 2024 r. tanieją. Średnia cena kontraktu rocznego wyniosła w październiku 2023 r. 600,13 zł/MWh, co stanowi spadek o 29,07 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu we wrześniu br. W tym samym okresie rok wcześniej ta cena dla kontraktu rocznego wynosiła 1076,58 zł/MWh. Na rynku gazu, kontrakty na przyszły rok też spadają. Średnia cena wyniosła w październiku br. 251,45 zł/MWh, czyli o 7,03 zł/MWh mniej względem analogicznej ceny kontraktu we wrześniu br. To także znacznie mniej niż w październiku 2022 r., kiedy roczny kontrakt na dostawy gazu wyceniany był na 805,35 zł/MWh.

Czytaj więcej

Będzie mrożenie cen energii

Pozostałe elementy wsparcia dotyczące zasad udzielania wsparcia związanego z kryzysem (tj. wsparcie płynnościowe w formie gwarancji państwowych i preferencyjnych pożyczek oraz środki mające na celu wsparcie redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną) nie zostaną przedłużone poza ich obecną datę wygaśnięcia, a więc czyli 31 grudnia 2023 r. Oznacza to, że przyszła koalicja rządząca, która chce wydłużyć mrożenie cen energii i gazu odpowiednio na 6 i 12 miesięcy dla gospodarstw domowych i samorządów, będzie musiała znacząco zmienić dotychczasowe prawo i ograniczyć zakres pomocy.

Państwa członkowskie mają teraz możliwość przedstawienia uwag na temat projektu wniosku Komisji. Komisja zamierza przyjąć w nadchodzących tygodniach częściową zmianę tymczasowych ram prawnych na wypadek kryzysu i okresu przejściowego.

Energetyka
Aktualizacja taryf. URE zatwierdził zmiany dla 5 spółek obrotu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Energetyka
Podaż projektów OZE budzi pytania o ich cenę
Energetyka
Grupa Polsat Plus i ZE PAK inwestują w zespół elektrowni wiatrowych
Energetyka
Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami
Energetyka
Energa nie wyjdzie z giełdy. Wycofała wniosek
Energetyka
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW: Miliardy z praw do emisji CO2 na transformację energetyczną