PKN Orlen oraz Polska Grupa Energetyczna zdominowały drugą rundę licencyjną dla morskich farm wiatrowych na morzu. Sposób punktacji określony jeszcze w 2021 r. dawał – zdaniem części prawników – przewagi konkurencyjne polskim firmom z udziałem Skarbu Państwa. Chodzi o tzw. wskaźnik transformacji energetycznej ujęty w rozporządzeniu przetargowym. Im gorzej spółka w nim wypadała, tym miała więcej szans na zyskanie nowych koncesji i zwiększenie w ten sposób potencjału zielonej energii. Jednak wbrew obawom, że zniechęci to zagraniczne firmy do uczestniczenia w dalszym rozwoju farm na polskim Bałtyku, pierwsze firmy wyrażają zainteresowanie współpracą przy nowych koncesjach z polskimi czempionami. W cieniu nowych koncesji firmy kontraktują już elementy do budowy morskich farm wiatrowych, których koncesje zostały wydane przed laty.
PGE z największą pulą
Ostatecznie rozdaniu dziesięciu lokalizacji na Morzu Bałtyckim po pięć przypadło największym polskim spółkom, a więc PKN Orlen i PGE. Żadna firma zagraniczna, mimo że startowali najwięksi gracze w Europie, nie uzyskała koncesji. Jedynie duński Ørsted, który wspólnie z PGE składał wniosek o najmniejszą lokalizację na obszarze na Ławicy Środkowej, uzyskał takie prawo. Ta koncesja jest ulokowana najbliżej projektu Baltica 2 (o mocy 1,5 GW), który jest jednym z najbardziej zaawansowanych projektów rozwoju offshore pierwszej fazy, a który wspólnie realizują właśnie PGE z duńskim partnerem. Nowa koncesja powiększy potencjał obu firm o ok. 210 MW nowej mocy. Potencjał PGE dzięki pięciu nowym koncesjom zwiększył się zaś do 7,3 GW. Na początku tego roku spółki należące do PGE, w tym jedna z udziałem Tauronu i jedna z udziałem Enei otrzymały takie koncesje.
Koncesje przyznane PGE zostały jednak zaskarżone przez firmy, które także rywalizowały o te same akweny. Firmy, które kwestionowały rozstrzygnięcia, to m.in. Orlen, RWE, Iberdrola Ocean Winds. PGE poinformowała, że nadal nie uzyskała ostatecznej decyzji o przyznaniu tych lokalizacji. – Liczymy, że Ministerstwo Infrastruktury wyda ostateczne rozstrzygnięcie i rozpatrzy odwołania w odniesieniu do decyzji lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku jeszcze w czerwcu. Chcielibyśmy jak najszybciej przystąpić do badań środowiskowych – mówi Arkadiusz Sekściński, prezes PGE Baltica, spółki PGE.
Orlen drugim wygranym
Rośnie potencjał PKN Orlen, który dzięki spółkom Neptun oraz Energa uzyskał pięć nowych koncesji na Ławicy Odrzańskiej w sąsiedztwie projektów już realizowanych (farma wiatrowa o mocy 1140 MW Baltic Power realizowana przez Orlen i kanadyjski Northland Power) i portu instalacyjnego, który wraz z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście będzie budować płocki gigant. Realizacja tych inwestycji ma zwiększyć potencjał spółki w offshore do około 5,8 GW.