Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.04.2025 15:05 Publikacja: 23.05.2023 21:00
Adam Guz, prezes Raen
Foto: materiały prasowe
Spółka, która dawniej funkcjonowała pod nazwą PunkPirates i zajmowała się produkcją gier, ostatecznie przebranżowiła się na OZE. Zgodnie z opublikowaną strategią na lata 2023–2025 firma chce posiadać własne aktywa OZE, głównie fotowoltaikę, oraz sprzedawać energię w ramach długoterminowych kontraktów PPA.
– Budujemy działalność spółki Raen na kilku filarach. W ramach pierwszego świadczymy kompleksowe usługi od momentu powstania inwestycji do etapu jej wybudowania w oparciu o kontrakty JDA. Drugi filar obejmuje realizację transakcji M&A, czyli pozyskiwianie inwestorów, ale także nabywanie projektów w początkowej fazie, a następnie ich sprzedawanie. Trzecim filarem są natomiast umowy PPA, czyli długoterminowe kontrakty na dostawy energii elektrycznej, które organizujemy dla międzynarodowych firm z branży OZE – komentuje dla „Parkietu” Adam Guz, prezes Raenu. Pomóc w rozwoju w branży OZE ma przejęty w kwietniu Seed Capital. Transakcja opiewa na 1,5–7 mln zł. Podmiot wspiera inwestycje od momentu pozyskania kapitału do jej wybudowania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tauron Polska Energia, Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa oraz Amon i Talia - spółki zależne Polenergii, prowadzą negocjacje, których celem jest, m. in. polubowne zakończenie sporów sądowych, dotyczących umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Spór toczy się już od kilku lat.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Taryfy dynamiczne mogą dać niektórym niższe rachunki za energię, ale zainteresowanie jest nikłe. Ich atrakcyjność rośnie wraz z większą produkcją OZE.
Rząd planuje wykorzystać dyskusje o zmianach w zabezpieczeniach w handlu energią, aby obniżyć ceny prądu. Środkiem do tego celu może być powrót do obliga giełdowego. Nie wszyscy są zadowoleni.
Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej. Kontynuujemy budowę elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Porozumienie ma być teraz bardziej korzystne dla Polski.
Z końcem marca wygasa umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej, podpisana jesienią 2023 r. Partnerzy z Polski i USA finalizują rozmowy, ale żeby projekt mógł być kontynuowany, konieczna będzie umowa pomostowa. Tej jednak póki co jeszcze nie ma.
Polenergia razem z Allegro Business oferuje klientom platformy sprzedażowej możliwość skorzystania z energii pochodzącej całkowicie z odnawialnych źródeł. Uczestnicy programu „Allegro + Zielona Energia” mogą otrzymać ponadto zwrot części wartości zapłaconych faktur na swoje konto.
Operatorzy telefonii mobilnej znowu walczą o użytkowników smartfonów. W pierwszym kwartale 2025 r. skoczyła liczba przeniesionych numerów w Polsce. Zwycięzca jest znowu jeden.
O strategii Grupy LPP na lata 2025-2027, ekspansji zagranicznej, planie dla sieci sklepów Sinsay, sukcesji - rozmawiamy z Markiem Piechockim, szefem gdańskiej grupy odzieżowej.
Grupa LPP w latach 2025-2027 chce podwoić skalę biznesu – wynika z prognoz przedstawionych przez gdańską spółkę wraz z wynikami rocznymi. Analitycy są podzieleni jak zachowają się inwestorzy. Sesja zaczęła się od mocnego spadku.
W czerwcu deweloper ma wypłacić pierwszą transzę dywidendy, więcej inwestorzy powinni dostać jesienią. Walne zgromadzenie ma też zadecydować o programie motywacyjnym, by utrzymać kadrę.
Tauron Polska Energia, Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa oraz Amon i Talia - spółki zależne Polenergii, prowadzą negocjacje, których celem jest, m. in. polubowne zakończenie sporów sądowych, dotyczących umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Spór toczy się już od kilku lat.
W kilka sesji walory spółki straciły w Warszawie 2/3 wartości. W Londynie kurs prawie nie drgnął, ale tam jest dużo niższy niż u nas. Przecena jest efektem działań Xtellusa, który dąży do przejęcia giełdowej firmy i jej wycofania z obrotu.
Działania spółki mające na celu poprawę rentowności jej podstawowego biznesu zaczynają przynosić pozytywne efekty.
Rosnący portfel zamówień elektroinstalacyjnej grupy w połączeniu z ożywieniem inwestycyjnym daje perspektywę wzrostu przychodów w najbliższych latach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas