PGNiG kupiło udziały w złożu gazu i ropy Duva

Surowce › Koncern wzbogacił się w Norwegii o dwie koncesje zlokalizowane na Morzu Północnym, dzięki którym za kilka lat istotnie zwiększy wydobycie.

Aktualizacja: 14.07.2019 17:14 Publikacja: 14.07.2019 16:50

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, przekonuje, że zasobność złoża Duva i bliskość istniejącej infrastruktu

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, przekonuje, że zasobność złoża Duva i bliskość istniejącej infrastruktury obniżają koszt jego zagospodarowania.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

PGNiG zawarło umowę zakupu 20 proc. udziałów w norweskich koncesjach PL636 i PL636B, na których zlokalizowane jest złoże gazu i ropy Duva. Rozpoczęcie wydobycia zaplanowano na przełom 2020 i 2021 r. Udziały sprzedaje firma Wellesley Petroleum. Wartości transakcji nie ujawniono.

Duże zasoby

– Jesteśmy skoncentrowani na realizacji strategii związanej ze zwiększeniem wydobycia w Norwegii, dlatego konsekwentnie budujemy nasz portfel udziałów w tamtejszych koncesjach. Złoże Duva jest jednym z najbardziej rozwojowych projektów na norweskim szelfie kontynentalnym – przekonuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że złoże odznacza się wyjątkowo dobrą jakością tzw. skał zbiornikowych. – Zasobność złoża oraz bliskość istniejącej infrastruktury obniżają koszt zagospodarowania i produkcji. Szacujemy, że średnie wydobycie gazu przez PGNiG ze złoża Duva przez pierwszych pięć lat działania gazociągu Baltic Pipe, w latach 2023–2028, wyniesie 0,13 mld m sześc. rocznie – mówi Woźniak.

Złoże Duva odkryto w 2016 r. Znajduje się pod dnem Morza Północnego, około 140 km na północ od miasta Bergen. Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego znajduje się w nim 88 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej), w tym około 8,4 mld m sześc. gazu. Wellesley informuje, że po doprowadzeniu prac do fazy zagospodarowania złoża Duva postanowiło skupić się na swojej podstawowej działalności, czyli na poszukiwaniach. Chodzi zwłaszcza o kontynuowanie działań na złożu Grosbeak. – Uznaliśmy, że na etapie bliskim rozpoczęcia produkcji to PGNiG będzie najlepszym nowym właścicielem udziałów w koncesji. Wierzę, że ich bogate doświadczenie przyczyni się do dalszego rozwoju złoża Duva – uważa Chris Elliott, prezes Wellesley.

Trzy odwierty

W czerwcu norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zaakceptowało plan zagospodarowania złoża Duva. W związku z tym zostaną na nim wykonane trzy odwierty eksploatacyjne. Dwa z nich będą służyły do wydobycia ropy, a jeden do pozyskiwania gazu. Co więcej plan zagospodarowania umożliwia wykonanie dodatkowego odwiertu do produkcji ropy. Po rozpoczęciu eksploatacji maksymalna roczna produkcja, w początkowym okresie, ma sięgać około 30 tys. boe. Operatorem koncesji jest firma Neptune Energy Norge, posiadająca w niej 30 proc. udziałów. Poza PGNiG pozostałymi udziałowcami są firmy: Idemitsu Petroleum Norge (30 proc.) i Pandion Energy (20 proc.).

W ostatnich latach PGNiG jest dość aktywne na norweskim rynku przejęć. W czerwcu nabyło 22,2 proc. udziałów w złożu King Lear, a w 2018 r. nabyło 42,4 proc. udziałów w Tommeliten Alpha. PGNiG po sfinalizowaniu transakcji związanej ze złożem Duva posiadać będzie udziały w 27 norweskich koncesjach. Na czterech z nich jest operatorem.

Jednym ze strategicznych celów PGNiG jest zwiększenie w Norwegii wydobycia gazu po 2022 r. do 2,5 mld m sześc. rocznie. Błękitne paliwo ma być kierowane do Polski poprzez budowany gazociąg Baltic Pipe, którego roczne przepustowości wyniosą 10 mld m sześc. Zdecydowaną większość jego zdolności przesyłowych giełdowa spółka już zarezerwowała. Teraz musi zwiększyć wydobycie.

Energetyka
Enea chce kolejnych akwizycji i ma na to jeszcze środki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Bliżej nowych aukcji rynku mocy dla elektrowni gazowych
Energetyka
Enea znów kupuje gotowe wiatraki, ale taniej niż poprzednio
Energetyka
Bez wydzielenia węgla, ale z dylematem co do OZE
Energetyka
Enea planuje kolejne przejęcia OZE
Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu