I wskazuje na znaczący spadek rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych, z poziomu bliskiego 7 proc. z przełomu lat 2022 i 2023 (w październiku 2022 r. przekroczyły nawet 8,7 proc.) do ok. 5 proc. na koniec 2023 r. – To przełożyło się na bardzo dobre wyniki funduszy obligacyjnych – te, które podejmowały wysokie ryzyko stopy procentowej, nierzadko osiągały od początku 2023 r. do 21 grudnia 2023 r. wyniki przekraczające 15 proc. – mówi członek zarządu Skarbiec TFI.
Także on zwraca uwagę na to, że polski rynek akcji od minimum z końca września 2022 r. zaczął odrabiać straty względem rynków rozwiniętych, osiągając od początku 2023 r. do 21 grudnia 2023 r. stopę zwrotu na poziomie 37 proc. dla WIG i 31 proc. dla WIG20. – To właśnie polski rynek akcji jest kluczowy dla takich rozwiązań w ramach systemów emerytalnych, jakimi są PPK czy OFE. Zdecydowana większość funduszy PPK i OFE wypracowała w tym czasie stopę zwrotu powyżej 25 proc. Wartości poniżej 20 proc. dotyczyły przede wszystkim funduszy PPK, których okres wypłat rozpocznie się w 2025 lub 2030 r., a więc tych funduszy, które mają już ograniczone możliwości inwestowania w akcje, a tym samym ich wynik kształtowany jest w istotnej mierze przez posiadany portfel obligacji skarbowych – tłumaczy Krzysztof Fabrykiewicz.
Zauważa, że podobnie sytuacja kształtowała się w OFE, przy czym na wyniki tych funduszy wpływ mają przede wszystkim akcje. – Podkreślić jednak należy, że w przypadku PPK ok. 43 proc. wpłat pochodzi od pracodawcy, co jest kluczowym aspektem atrakcyjności tego produktu, dając ekstra 75 proc. na samym początku. Dochodzi jeszcze 250 zł wpłaty powitalnej i 240 zł dopłaty rocznej ze strony państwa – mówi członek zarządu Skarbiec TFI.
Mijający rok chwali też Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. – 2023 rok był zdecydowanie lepszy od roku 2022 zarówno dla rynku OFE, jak i PPK. Widać to zarówno w aktywach OFE, jak i PPK – wskazuje Sobolewski.
Czy giełda może być opcją na godziwą emeryturę?
Skoro jest grudzień to w Parkiet TV nie może zabraknąć tematu kont IKE i IKZE. Temat ten poruszy we wtorek Przemysław Tychmanowicz w rozmowie z Sebastianem Zadorą, dyrektorem wydziału sprzedaży instrumentów finansowych w DM BOŚ. Start o godz. 12.00. Naszego gościa zapytamy m.in.:
Najważniejszym wydarzeniem na rynku PPK był, jego zdaniem, pierwszy automatyczny zapis, który miał miejsce na początku 2023 r. (kolejny odbędzie się już za trzy lata – na początku 2027 r.). – To czas, kiedy o PPK znowu było głośno, a wiele osób, które zaczęły oszczędzać na samym początku, zorientowało się, ile aktywów zgromadziło przez ten czas – mówi ekspert HRK Payroll Consulting. – Liczba osób, które zdecydowały się pozostać w PPK w związku z ponownym zapisem, nie była duża, ale pozwoliła na to, żeby łączna liczba oszczędzających przekroczyła znacznie 3 mln – dodaje.