Najbliższe dni mogą przynieść istotne rozstrzygnięcia dotyczące przyszłości grupy kapitałowej Azoty. Po pierwsze, do 30 lipca obowiązuje porozumienie zawarte przez koncern z instytucjami finansującymi jego działalność. Wszystkie porozumienia zawarte między stronami w ostatnich kwartałach miały krótkie terminy obowiązywania. Teraz ma być jednak inaczej. Tak przynajmniej wynika z przebiegu obrad rady nadzorczej zależnych ZA Puławy.
Związkowcy mocno bronią postanowień ZUZP
„Poinformowano nas o zaplanowanych na koniec lipca rozmowach z instytucjami finansowymi, które będą decydujące dla dalszego losu spółki. Celem tych spotkań i negocjacji ma być gwarancja stabilizacji finansowej w dłuższej perspektywie czasu” – relacjonuje Piotr Kruk, członek rady nadzorczej wybrany przez pracowników ZA Puławy. Rozmowy nie są jednak łatwe. Co więcej, ostatnie walne zgromadzenia spółki matki i kilku jej firm zależnych nie podjęły uchwał w sprawie zabezpieczeń dla instytucji finansowych, mimo iż taki scenariusz miał być realizowany.
Czytaj więcej
Szacujemy, że w tym roku popyt na nawozy wróci do poziomów z lat 2020–2021. My w tym powrocie nie tylko chcemy uczestniczyć, ale też zyskiwać więcej niż konkurencja – mówi Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy i wiceprezes Grupy Azoty.
Dziś w koncernie nie za bardzo widać konkretne efekty w obszarze dotyczącym redukcji kosztów świadczeń pracowniczych. Ponad miesiąc zarządy kilku spółek z grupy skierowały do organizacji związkowych pisma, w których poinformowały o rozpoczęciu negocjacji dotyczących zawieszenia części postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP). W tarnowskich Azotach chodziło m.in. o sprawy dotyczące zawieszenia wypłaty nagród jubileuszowych, zakładowej wysługi lat oraz zryczałtowanego dodatku zmianowego przysługującego pracownikom zmianowym i przejście na zasady ogólne obowiązujące w kodeksie pracy. Jednocześnie zarząd zapowiedział wstrzymanie wypłat nagród, które nie są objęte ZUZP. Zdecydowanie dłuższą listę postanowień ZUZP do zawieszenia, bo aż licząca 18 punktów, przedstawił zarząd ZA Puławy. Co do zasady, związki zawodowe na żadne ograniczenia praw pracowniczych jednak się nie godzą.
Plan naprawczy przynosi pierwsze efekty
Zarząd Azotów informuje, że rozmowy ze stroną związkową są prowadzone we wszystkich kluczowych dla grupy sprawach. – W każdej ze spółek obowiązują inne regulacje w zakresie ZUZP, stąd w pierwszej kolejności chcemy wypracować jednolite rozwiązania w całej grupie kapitałowej i dostosować wybrane kosztochłonne zapisy ZUZP do aktualnej sytuacji finansowej – mówi nam Adam Leszkiewicz, prezes Azotów. W tej sprawie cały czas liczy na zaangażowanie i konstruktywną współpracę ze związkami zawodowymi.