Azoty otworzyły nowy zakład w Policach. Koszt budowy przekroczył 7 mld zł

Na oddanych do użytku instalacjach grupa Azoty będzie wytwarzać propylen i polipropylen. Dzięki temu Polska znacząco zwiększy moce wytwórcze w branży tworzyw i zmniejszy deficyt handlowy w tym obszarze.

Publikacja: 22.06.2023 15:17

Premier Mateusz Morawiecki i prezes zarządu Grupy Azoty Tomasz Hinc podczas uroczystości z okazji ro

Premier Mateusz Morawiecki i prezes zarządu Grupy Azoty Tomasz Hinc podczas uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty - Polimery Police

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Grupa kapitałowa Azoty, w ramach projektu „Polimery Police”, oficjalnie uruchomiła dziś nowy zakład produkcji propylenu i polipropylenu. Inwestycje zrealizowano kosztem ponad 7,2 mld zł. Jak przekonuje spółka, powstały zakład jest największym tego typu pod względem mocy wytwórczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego roczne zdolności wynoszą 429 tys. ton propylenu i 437 tys. ton polipropylenu.

Polipropylen, który jest wytwarzany z propylenu, będzie oferowany pod marką Gryfilen. To docelowo portfel ponad 30 produktów. Wykorzystywane są m.in. w przemyśle samochodowym, opakowaniowym i branży AGD. Atutem polipropylenu jest także to, że jest tworzywem, które bardzo łatwo i w pełni można poddać recyklingowi, przez co wpisuje się w europejskie założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Sprzedaż Gryfilenu w Europie ma się rozpocząć w sierpniu.

Czytaj więcej

Azoty mają nowe kontrakty na gaz

Produkcja w nowym zakładzie będzie zwiększana stopniowo. Najpierw w ramach rozruchów technologicznych instalacji, by ostatecznie osiągnąć docelowe, założone parametry produkcyjne. Kiedy to może nastąpić, nie podano. Azoty zapewniają, że zastosowane w Policach technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii. Ponadto instalacje zapewniają dużą elastyczność produkcji polipropylenu, co jest szczególnie istotne w zmieniającym się i bardzo wymagającym europejskim rynku tworzyw.

Oprócz linii produkcyjnych, w ramach inwestycji wybudowano w Policach morski terminal gazowy. Umożliwia on dostarczanie drogą morską, a następnie magazynowanie propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych w nowej produkcji.

Azoty przekonują, że nowy zakład ma strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu, gdyż znacząco podnosi krajowe moce wytwórcze w branży tworzyw i zmniejszają deficyt handlowy Polski w tym obszarze. Z kolei powstały terminal zwiększa niezależność energetyczną i surowcową naszego kraju.

„Polimery Police mają istotne znaczenie nie tylko ze względu na produkcję tworzyw, ale również ze względu na paliwo przyszłości - wodór, którego produkcja w procesie odwodornienia propanu szacowana jest na poziomie blisko 17 tys. ton rocznie. Produkcja wodoru w Policach ugruntuje wysoką pozycję grupy Azoty w obszarze technologii wodorowych” - twierdzi Tomasz Hinc, prezes Azotów.

Bezpośrednim właścicielem nowego zakładu jest Grupa Azoty Polyolefins. Obecnie ma pięciu akcjonariuszy: Zakłady Chemiczne Police (34,4 proc. udziałów), Azoty (30,5 proc.), Orlen (17,5 proc.), Hyundai Engineering (16,6 proc.) i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (1 proc.). Kontrakt na budowę kompleksu podpisano 11 maja 2019 r. z koreańskim koncernem Hyundai Engineering Company, a przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy nastąpiło 7 stycznia 2020 r. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na II połowę tego roku.

Chemia
Azoty ograniczają koszty importu soli potasowej
Chemia
Piąta instalacja kwasu azotowego w Puławach
Chemia
Azoty uruchomiły w Puławach piątą instalację kwasu azotowego
Chemia
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Za droga i nierentowna
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Chemia
Polska i europejska branża chemiczna mają problemów bez liku
Chemia
Azoty integrują się wokół konkretnych biznesów