Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.04.2018 05:16 Publikacja: 10.04.2018 05:16
Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonela.
Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek
Koncentracja na ekspansji zagranicznej, opracowanie kolejnych produktów oraz nowy pomysł na zależny Foxytech – te działania mają pomóc wyrwać Sonel z marazmu. – Sytuacja finansowa spółki w ciągu najbliższego roku powinna się polepszyć wskutek mniejszego wspierania podmiotów zależnych. Podobnie cała grupa powinna osiągnąć lepsze wyniki – przekonuje zarząd giełdowej spółki. W jego ocenie jedynie amerykańska spółka zależna może mieć na koniec roku stratę, jednak nie powinna ona przekroczyć 300 tys. dolarów (około 1 mln zł).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Firma Qemetica (dawniej Ciech) ogłosiła plany całkowitego wygaszenia produkcji sody w zakładach w Janikowie, w wyniku czego pracę straci nawet 350 osób. Powodem mają być wysokie koszty energii i brak ochrony przed konkurencją spoza UE. Europosłowie Krzysztof Brejza i Kamila Gasiuk-Pihowicz złożyli apel w tej sprawie.
Rosnąca konkurencja i wyjątkowo tani import spoza UE, a z drugiej strony wysokie koszty ponoszone przez producentów ze Wspólnoty biją w wyniki tych drugich. W tej sytuacji nawet wzrost popytu i cen niektórych wyrobów chemicznych niewiele może zmienić.
Przed wiosennym sezonowym wzrostem popytu na nawozy instalacje należące do grupy kapitałowej pracują w ponad 90 proc. mocy. Drogi gaz ziemny, tani import produktów przez UE i zaszłości historyczne w koncernie nie ułatwiają jednak wyjścia na prostą.
Cele zawarte w nowej strategii producenta aparatury kontrolno-pomiarowej zapowiadają kontynuację pozytywnych trendów w wynikach, choć zdaniem analityków założenia finansowe zarządu są dość konserwatywne.
Giełdowy producent aparatury kontrolno-pomiarowej przedstawił zaktualizowaną strategię rozwoju zwierającą cele finansowe na lata 2025-2027.
Spowolnienie gospodarcze w Europie, napływ tanich produktów z innych kontynentów, w tym zwłaszcza z Azji, oraz rosnące wymagania regulacyjne, związane m.in. z zielonym ładem, mocno ograniczają konkurencyjność giełdowych firm chemicznych.
Grupa Sonel ma za sobą bardzo udany kwartał, który przyniósł jej wzrosty sprzedaży oraz efektowną poprawę wyników na wszystkich poziomach zyskowności.
Grupa Azoty Police złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Tym razem chodzić ma o okoliczności rezygnacji z inwestycji w Senegalu. Miała tam powstać kopalnia fosforytów. Jednak w 2018 r. Azoty wycofały się z tej inwestycji.
Gigant nawozowy ma zgodę banków na przedłużenie umów z bankami, pozwalającymi tej spółce dalsze funkcjonowanie. Co ważne spółka zapowiedziała możliwość sprzedaży części swojego majątku.
Grupa Sonel udanie rozpoczęła 2024 rok, poprawiając wyniki rok do roku. To zasługa wyraźnie lepszych marż.
Producent aparatury kontrolno-pomiarowej stawia na dalszą ekspansję zagraniczną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas