Dębica TC: Mniejszościowi nie odpuszczają

Rockbridge TFI, posiadające 5,85 proc. akcji i głosów Dębicy, chce, by nadzwyczajne walne zgromadzenie oponiarskiej spółki zdecydowało o wyborze rewidenta do spraw szczególnych.

Publikacja: 09.04.2019 05:01

Dębica TC: Mniejszościowi nie odpuszczają

Foto: Bloomberg

W ocenie tego mniejszościowego akcjonariusza wybór tego rewidenta jest jedynym sposobem na wyjaśnienie wątpliwości co do warunków pożyczek udzielanych przez Dębicę podmiotom należącym do grupy Goodyear oraz zasad współpracy handlowej z tymi podmiotami. Zwołane w tej sprawie zgromadzenie ma się odbyć 25 czerwca.

Umowy nisko oprocentowanych pożyczek zawieranych z Goodyearem, będącym głównym akcjonariuszem Dębicy (jest posiadaczem 81,4 proc. akcji), od dłuższego czasu budzą wątpliwości niektórych mniejszościowych akcjonariuszy spółki. Z tego powodu trwa spór między zarządem a Rockbridge TFI (do czasu przejęcia aktywów stroną konfliktu był tylko Altus TFI). Altus TFI zwracał uwagę, że oprocentowanie pożyczek udzielanych przez spółkę jej głównemu akcjonariuszowi odbiega od warunków rynkowych. W trakcie październikowego walnego zgromadzenia fundusz zgłosił dwa projekty uchwał dotyczących ustalenia warunków pożyczek dla Goodyeara na zasadach rynkowych oraz zwołania NWZ w celu powołania biegłego rewidenta ds. szczególnych. Nie spotkało się to z akceptacją głównego akcjonariusza, który odrzucił oba projekty. Jednocześnie przegłosowana została m.in. uchwała dotycząca upoważnienia zarządu do warunkowego podwyższania kapitału zakładowego Dębicy o maksymalnie 82,8 mln zł z możliwością wyłączenia prawa poboru. W listopadzie Altus złożył do sądu pozew o stwierdzenie nieważności/uchylenie przegłosowanej uchwały. Zdaniem funduszu podjęte uchwały naruszają interesy mniejszościowych akcjonariuszy.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca
Chemia
Duże zwolnienia w zakładach sodowych Sebastiana Kulczyka. Europosłowie interweniują