Pierwsze było efektem drugiego – większość zeszłego roku upłynęła pod znakiem przeceny obligacji i akcji. Uspokojenie przyszło dopiero pod koniec roku, a wraz z nim nieco poprawiły się przepływy do funduszy. Spadki aktywów oznaczały także znaczne pogorszenie sytuacji finansowej samych TFI – ich łączny zysk netto był w 2022 r. najniższy od dziewięciu lat. To z kolei rodzi presję konsolidacji – w ubiegłym roku doszło do kilku zmian właścicielskich.

Jak to bywa, w każdej branży są firmy, które radzą sobie lepiej i gorzej. Statuetka byka i niedźwiedzia w kategorii TFI roku trafiła do Pekao TFI, kierowanego przez Łukasza Kędziora. Jest to towarzystwo, którego fundusze występowały najczęściej na czołowych miejscach pod względem stóp zwrotu w poszczególnych kategoriach: akcji polskich oraz zagranicznych, mieszanych, dłużnych polskich i zagranicznych oraz funduszy rynku surowców. Na koniec zeszłego roku Pekao TFI miało pod zarządzaniem 19,2 mld zł aktywów w funduszach rynku kapitałowego, co dawało mu pierwsze miejsce za podium na całym rynku. Towarzystwo jest także jedną z czołowych instytucji, jeśli chodzi o aktywa w pracowniczych planach kapitałowych. Co więcej, Pekao TFI jest najdłużej działającym na polskim rynku towarzystwem funduszy inwestycyjnych, z bogatą ofertą – do wyboru ma blisko 50 różnorodnych strategii inwestycyjnych oraz szeroką gamę programów inwestycyjnych. Poza PPK, towarzystwo oferuje m.in. PPE.

Sam prezes Łukasz Kędzior związany jest z rynkiem finansowym od ponad 17 lat i jest jednym z najlepszych menedżerów na rynku funduszy inwestycyjnych. Wcześniej Kędzior przez blisko cztery lata pełnił funkcję dyrektora zarządzającego w TFI PZU, odpowiadając m.in. za sprzedaż produktów inwestycyjnych. Wcześniej, w latach 2014–2017 był członkiem zarządu Skarbca TFI.paan

Foto: parkiet.com