Lokum specjalizuje się w podwyższonym standardzie i nie korzysta bezpośrednio z „Bezpiecznego kredytu”. Menedżerowie podkreślali też, że ciężko jest uruchamiać nowe inwestycje przy bieżących cenach i kosztach.
- W 2023 r. mieliśmy do czynienia z normalizacją na rynku mieszkaniowym. Sytuacja finansowa klientów i dostępność kredytów uległy znaczącej poprawie. Nic więc dziwnego, że obserwowaliśmy realizację wcześniej odłożonych potrzeb mieszkaniowych. W 2023 r. wkraczaliśmy z dużą ofertą gotowych mieszkań, wytworzonych jeszcze w niższych kosztach, dzięki czemu mogliśmy sprostać oczekiwaniom nabywców — mówi cytowany w komunikacie Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper. - Dziś zarówno oferta rynkowa, jak też i nasza, jest dużo szczuplejsza. Przeszkodą do jej poszerzania są bardzo wysokie koszty działek i realizacji. Od kilku miesięcy obserwujemy jednak wzrost cen mieszkań i jeśli ten trend utrzyma swą dynamikę, to stworzy to szansę na odbudowanie oferty. Kluczem jest tu też sprawne procedowanie przez samorządy dokumentów planistycznych, uzgodnień drogowych i sieciowych, oraz wydawanie pozwoleń na budowę. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie wydaje się stosowanie specustawy mieszkaniowej, dzięki której odpowiedzialne samorządy w stosunkowo krótkim czasie mogą istotnie poprawiać sytuację mieszkaniową klientów na lokalnym rynku – dodaje.
Wikana
Budująca w południowo-wschodniej części kraju spółka w 2023 r. sprzedała (A) 255 mieszkań, o 36 proc. więcej niż rok wcześniej. W IV kwartale podpisała 97 umów, o 288 proc. więcej niż rok wczesniej i 41 proc. więcej kwartał do kwartału.
Victoria Dom
Notowana na Catalyst, budująca w Warszawie i Krakowie spółka, w 2023 r. sprzedała (B) 2020 lokali, o 67 proc. więcej niż rok wcześniej i ustanawiając nowy rekord.
W samym IV kwartale deweloper sprzedał 401 lokali, o 68 proc. więcej rok do roku, ale o 46 proc. mniej kwartał do kwartału. Z czego w końcówce roku wynika tak mocne wyhamowanie wobec II i III kwartału?
- Kilka kwestii: głównie wzrost cen i zmniejszenie oferty mieszkań oraz wygaszanie oferty dla bezpiecznego kredytu (w związku z konstrukcją programu i ofertą wiodących banków prowadzących ten program). Tak antycypowaliśmy, więc nas to nie zaskoczyło — napisał wiceprezes Waldemar Wasiluk.
W komunikacie na temat wyników menedżer podsumował:
- Po bardzo intensywnym 2023 r. obserwujemy powolne schładzanie rynku i oczekujemy impulsu w ramach nowego programu rządowego wspierającego zakup pierwszego mieszkania. Niezależnie od programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” popyt na mieszkania pozostaje silny i jest wspierany przez bardzo dobry rynek pracy, zwiększającą się zdolność kredytową klientów wraz ze wzrostem wynagrodzeń oraz malejącą inflacją. Okres bardzo dużych wzrostów wartości mieszkań mamy za sobą i oczekujemy stabilizacji cen na aktualnym poziomie przez cały 2024 r. – powiedział Wasiluk.
W 2023 r. Victoria bazowała na klientach detalicznych, w 2022 r. sprzedała – szacując na podstawie informacji z prospektu na potrzeby emisji obligacji - 330 lokali nabywcom z rynku PRS.
Atal
Budujący w siedmiu aglomeracjach deweloper sprzedał (A) w całym roku 2833 mieszkania, o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Na początku roku zarząd zakładał sprzedaż rzędu 2–2,2 tys. lokali, by w połowie roku podnieść poprzeczkę do 2,5–2,8 tys.
W samym IV kwartale Atal podpisał 940 umów, o 144 proc. więcej od wyniku raportowanego rok wcześniej i 24 proc. więcej od raportowanego w III kwartale ub.r. To jednocześnie wynik tylko niewiele ustępujący gorącym kwartałom 2021 r., kiedy rynek napędzany był tanimi kredytami. Grudzień okazał się najlepszym miesiącem — podpisano 343 umowy.
Potencjał I kwartału 2024 r. wygląda bardzo solidnie: na koniec grudnia Atal miał zawartych 476 umów rezerwacyjnych wobec tylko 98 rok wcześniej.
- Szczególnie III i IV kwartał br. przyniosły większe zainteresowanie nabywców na rynku mieszkaniowym. W 2024 r. spodziewamy się przynajmniej kontynuacji trendu zapoczątkowanego w zeszłym roku. Liczymy, że kontraktacja będzie na zbliżonym poziomie do tej osiągniętej w 2023 r. Sytuacja może się poprawić w przypadku uruchomienia kolejnego programu wsparcia przy zakupie nieruchomości dla wybranych grup nabywców – skomentował prezes Atalu Zbigniew Juroszek.