Właściciele galerii apelują do nowego rządu o handel w niedzielę

GTC, Immofinanz czy PA Nova mogą skorzystać na zmianie ekipy u steru władzy. Temat powrotu do handlu w sklepach siedem dni w tygodniu jest na tapecie, o zmiany będzie lobbować branżowa organizacja.

Publikacja: 06.11.2023 21:00

Galeria Północna z portfela GTC to jedno z ostatnich centrów o takiej skali zbudowanych w Warszawie.

Galeria Północna z portfela GTC to jedno z ostatnich centrów o takiej skali zbudowanych w Warszawie. Dziś hitem inwestycyjnym są parki handlowe w małych miastach.

Foto: Fot. Mat. prasowe

Notowania spółek z nieruchomościami handlowymi w portfelach niekoniecznie ruszyły na północ po wyborach parlamentarnych, choć zmiana ekipy zwiększa szansę na zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Tego będzie się domagać Polska Rada Centrów Handlowych zrzeszająca blisko 200 firm, w rękach których jest 70 proc. całkowitej powierzchni galerii.

Czas na REIT-y

– Nie tylko centra handlowe, ale cała gospodarka i społeczeństwo oczekują od nowego rządu zmian, które pozytywnie wpłyną na obecną, trudną sytuację ekonomiczną, którą cechuje wysoka inflacja połączona ze spowalniającą gospodarką – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający PRCH. – Jedną z pierwszych zmian powinno być przywrócenie możliwości handlu w niedziele. Przemawia za tym szereg argumentów ekonomicznych i społecznych. Powrót handlowych niedziel pozwoliłby na wzrost zatrudnienia w handlu o 20–40 tys. pracowników, zwiększył obroty handlu o około 4 proc. i przyniósł państwu dodatkowe wpływy podatkowe. Dla klientów otwarte sklepy oznaczałyby większą swobodę i komfort robienia zakupów. Zdecydowana większość krajów członkowskich Unii Europejskiej nie stosuje żadnych ograniczeń handlu w niedziele – dodaje.

Czytaj więcej

Powyborcza szansa dla wielu branż

Poznański zaznacza, że w nieco dalszej perspektywie ważną regulacją, która może pobudzić inwestycje i dać możliwość bezpiecznych zarobków inwestorom indywidualnym, są przepisy dotyczące REIT-ów. – Te instytucje rozpowszechnione są w krajach zachodnich, a nieobecne w Polsce z powodu przeciągającego się od lat procesu przygotowywania odpowiedniej legislacji. To narzędzie dla inwestorów indywidualnych, dzięki któremu mogą oni osiągać bezpieczne zwroty z relatywnie niewysokich inwestycji w nieruchomości komercyjne lub mieszkaniowe za pośrednictwem takich właśnie funduszy. Obecność REIT-ów na polskim rynku z pewnością da nowy impuls inwestycjom oraz dobrze wpłynie na rynek finansowy – mówi Poznański.

Dyrektor wskazuje też na konieczność przeglądu prawa, ustaw i rozporządzeń często uchwalanych szybko, bez konsultacji ze środowiskami gospodarczymi, a przez to zagmatwanych lub wzajemnie sprzecznych. – Dla centrów handlowych takim przykładem jest choćby polityka energetyczna. Wprowadzenie rozwiązań dotyczących cen maksymalnych energii elektrycznej spowodowało duże wątpliwości co do sposobu rozliczania zużycia energii przez najemców działających w centrach handlowych. Innym przykładem jest rozporządzenie dotyczące m.in. zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze energii elektrycznej. Mimo wielokrotnie podejmowanych przez organizacje branżowe prób nie udało się go zmienić, mimo że zawiera oczywiste błędy wynikające z fałszywych wyliczeń zużycia prądu z okresów lockdownów czy likwidację pojęcia mocy bezpiecznej. W efekcie, już przy wprowadzeniu nawet najniższych poziomów ograniczeń, konieczne może stać się zamykanie obiektów komercyjnych typu galeria handlowa czy kompleks biurowy. Podobna weryfikacja przepisów powinna dotyczyć również szczegółowych przepisów przyjmowanych w związku z pandemią – podsumowuje Poznański.

Nie tylko handel

Według najnowszych danych PRCH w sierpniu liczba odwiedzin centrów handlowych była o 4,2 proc. wyższa rok do roku i najwyższa w całym 2023 r. Obroty najemców w centrach handlowych zwiększyły się o 8,4 proc. w skali roku. Wzrost o 68 proc. odnotowała rozrywka, a o 27 proc. gastronomia.

Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia
Budownictwo
Budimex z rekordowym portfelem zamówień budowlanych