Rosyjski inwestor branżowy może wesprzeć Centrozap

Nawet 50 mln euro na inwestycję w Komi Centrozap stara się pozyskać od Ilim Timber Industry. Według naszych informacji negocjacje są na zaawansowanym etapie i mogą zostać wkrótce sfinalizowane

Publikacja: 04.09.2009 08:09

Ireneusz Król, prezes Centrozapu

Ireneusz Król, prezes Centrozapu

Foto: PARKIET, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Delegacja Centrozapu przebywa w siedzibie Ilim Timber Industry (ITI) w Petersburgu, gdzie negocjuje warunki przyszłej współpracy. Jak ustalił „Parkiet”, katowicki holding chciałby pozyskać kwotę rzędu 50 mln euro (210 mln zł), zaś rozmowy są na tyle zaawansowane, że strony mogą w ciągu najbliższych dni podpisać przynajmniej list intencyjny.

[srodtytul]Wspólne cele strategiczne[/srodtytul]

– Rozmawiamy z wieloma inwestorami branżowymi i finansowymi – ucina Ireneusz Król, prezes Centrozapu. Niedawno wspominał o funduszach z Finlandii, Japonii czy USA. Od ITI nie uzyskaliśmy wczoraj żadnego komentarza.

Centrozap zbiera pieniądze na inwestycję realizowaną przez swoją wiedeńską spółkę WoodinterKom w rosyjskiej republice Komi. Do ustalenia pozostaje, czy ITI objąłby papiery Centrozapu, czy „wpompowałby” pieniądze bezpośrednio do WoodinterKom, szykowanego do debiutu na wiedeńskim parkiecie w przyszłym roku. Spółka ta, w zamian za 49-letnią dzierżawę 850 tys. lasów w Komi musi do 2011 roku zbudować tam zakład przerobu drewna.

ITI, jeden z największych rosyjskich producentów tarcicy i przetworzonych wyrobów z drewna, należy do „celulozowego magnata” Borisa Zingarevicha (jest on również współzałożycielem produkującej papier firmy Ilim Pulp). Rocznie ITI produkuje 520 tys. m sześc. tarcicy (dla porównania – nasze KPPD około 200 tys.) oraz 145 tys. m sześc. sklejki (polski czołowy gracz w tej branży Paged Sklejka około 44 tys.). Bazę surowcową koncernu stanowi 4,7 mln ha lasów. Strategia ITI zakłada ekspansję w zakresie produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych do budowy domów – właśnie taką działalność ma prowadzić zakład budowlany w Komi. ITI chce je oferować w Rosji i Chinach (obecny udział tych krajów w sprzedaży to odpowiednio 27 i 40 proc.).

Przypomnijmy, że Centrozap ma zapewnione specjalne przywileje, m.in. obniżone stawki celne na eksport drewna. Zakład w Komi ma docelowo produkować 750 tys. m sześc. gotowych wyrobów rocznie.

[srodtytul]GEM obejmie drugą transzę[/srodtytul]

Zakończenie projektu inwestycyjnego w Komi jest planowane na 2012 rok (wtedy pełną parą ruszy produkcja w zakładzie), a jego wartość na 140 mln euro (600 mln zł) – z czego blisko 90 mln euro to inwestycje rzeczowe. Do tej pory grupa Centrozapu wydała w Komi nieco ponad 10 mln euro. Niedawno jednak spółka pozyskała pierwszego znaczącego partnera – fundusz GEM Global Yeld Fund. Inwestor wyłożył na razie 6,6 mln zł, obejmując 3,6 proc. akcji Centrozapu. Zgodnie z umową, w ciągu trzech lat może jeszcze objąć papiery za ponad 83 mln zł. Według naszych informacji drugą – tym razem większą – transzę akcji GEM powinien kupić już w przyszłym tygodniu.

Katowicka firma kontynuuje poszukiwania kolejnych inwestorów, zainteresowanych projektem w Komi. Niebawem ma również podpisać nową wersję wygasłej w sierpniu umowy z amerykańskim bankiem inwestycyjnym Nova Capital Partners. Wiosną tego roku zobowiązał się on znaleźć podmioty, które wyłożyłyby ponad 100 mln euro na projekt w Komi (umowa z GEM i negocjacje z ITI to pokłosie tego porozumienia).

Budownictwo
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Wycena obligacji Ghelamco w Polsce odbija. Koniec kłopotów grupy?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji