Pozbud na istotną poprawę wyników liczy w przyszłym roku

Grupa stawia na wzrost eksportu okien i drzwi, zwiększa sprzedaż podłóg i realizuje projekty deweloperskie. Nie najlepiej za to wygląda sytuacja w segmencie budowlanym.

Publikacja: 26.06.2017 06:15

Pozbud na istotną poprawę wyników liczy w przyszłym roku

Foto: materiały prasowe

W najbliższych kwartałach Pozbud chce mocno zwiększyć sprzedaż drewnianych okien i drzwi, głównie na rynki zagraniczne. – Naszymi najważniejszymi kierunkami eksportowymi pozostają Europa Zachodnia i USA. Docelowo chcemy tam sprzedawać około połowy naszej produkcji – mówi Roman Andrzejak, wiceprezes Pozbudu. Aby zintensyfikować eksport, zatrudniono nowe osoby, które będą odpowiadać za rozwój grupy w tym obszarze.

Ważna marżowość

Mimo wielu nieudanych prób pozyskania partnera, który kupowałby od Pozbudu część produkcji i pod swoją marką sprzedawał nabyte okna i drzwi, zarząd cały czas prowadzi rozmowy w tej sprawie. Spółka stara się też zwiększyć efektywność sieci dystrybucji i pozyskać nowych przedstawicieli handlowych.

W ocenie zarządu ten rok raczej nie przyniesie grupie sukcesów w segmencie generalnego wykonawstwa prac budowlanych. – Nie chcemy startować w przetargach, w których nie ma większych szans na uzyskanie dodatnich marż. Być może sytuacja poprawi się na jesieni – przypuszcza Andrzejak.

Rośnie za to sprzedaż drewnianych podłóg i stolarki aluminiowej. W pierwszym z tych obszarów grupa pracuje na pełnych mocach. Pewnym problemem jest jednak dostępność surowca w satysfakcjonujących cenach. Z tego powodu coraz częściej musi być on importowany ze Wschodu.

Projekty deweloperskie

Od kilku kwartałów nowym segmentem w działalności grupy Pozbud są projekty deweloperskie. Obecnie spółka jest w trakcie budowy czterech budynków mieszkalnych w Poznaniu. Sprzedała w nich już około jednej czwartej lokali. Do użytku mają być oddane w przyszłym roku. Niedawno firma pozyskała kolejny projekt deweloperski. Tym razem w Szczecinie. Budowę rozpocznie w przyszłym roku. Zarząd szuka też nowych gruntów pod budynki mieszkalne, głównie w Poznaniu.

– Ten rok dla naszej grupy pod względem wyników będzie raczej podobny do ubiegłego. Istotnej poprawy spodziewamy się w przyszłym roku – twierdzi Andrzejak. Dodaje, że spółka na razie nie planuje istotnych inwestycji poza dwoma projektami, dla których chce uzyskać unijne dofinansowanie. Chodzi o budowę zakładu do suszenia i obróbki drewna wraz z kotłownią i laboratorium oraz inwestycję mającą na celu rozpoczęcie na skalę przemysłową produkcji tzw. innowacyjnej kantówki pasywnej.

Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia