Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 07:52 Publikacja: 26.12.2022 21:00
Magdalena Rzeczkowska, minister finansów. Fot. PIOTR WANIOREK/mpr
Foto: WANIOREK PIOTR
Trwają prace nad ustawą wprowadzającą zmiany wynikające m.in. ze Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Niektóre zapisy budzą obawy środowiska maklerskiego. Mowa m.in. o przepisach dotyczących jednolitej licencji bankowej. Co na to resort?
– Rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy [...] są wynikiem wielomiesięcznego dialogu prowadzonego przez MF i KNF z przedstawicielami branży bankowej i maklerskiej. W wyniku tego dialogu został osiągnięty konsensus co do formuły Jednolitej Licencji Bankowej – informuje biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Twierdzi, że wypracowane rozwiązanie z jednej strony bierze pod uwagę synergie wynikające z faktu, iż banki już dziś prowadzą wyspecjalizowaną działalność w zakresie usług finansowych na rzecz klientów indywidualnych, a z drugiej możliwości świadczenia przez banki (bez dodatkowej licencji) usług maklerskich, wiążących się często ze znacznie wyższym ryzykiem niż tradycyjne usługi bankowe. – Zawarte w projekcie rozwiązanie to rozsądny kompromis, chroniący interes inwestorów i klientów banków. Zbliża polski rynek do standardów obowiązujących na innych rynkach europejskich, biorąc jednocześnie pod uwagę jego strukturę i specyfikę – twierdzi resort.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
Przy trudnym w ostatnich dniach dla inwestorów otoczeniu rynkowym akcje brokera utrzymują wartość, a nawet zyskują.
W marcu przybyło prawie 30 tys. rachunków maklerskich. Znów największą zasługę w tym ma XTB. Firma już w przyszłym miesiącu może stać się rynkowym numerem jeden jeśli chodzi o liczbę prowadzonych kont.
Handel akcjami na warszawskiej giełdzie rozkwitł na dobre. Marzec przyniósł rekordowe obroty na głównym rynku. Ponad 60 proc. z nich przeszło przez ręce zagranicznych brokerów.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Kwietniowy indeks produkcji Philadelphia Fed wykazał spadek aktywności w tym miesiącu. Indeks spadł o prawie 39 punktów do -26,4, najniższego odczytu od dwóch lat. Był to trzeci z rzędu miesięczny spadek i największy miesięczny spadek od kwietnia 2020 r.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub.r. mocniej, niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas