Jesteście partnerem strategicznym Parkiet Challenge. Dlaczego zdecydowaliście się dołączyć do tego projektu? Edukacja finansowa jest jednym z najważniejszych celów banku Citi Handlowy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Jako partner projektu wspólnie z państwem możemy popularyzować wiedzę o inwestowaniu. Zmagania „na parkiecie" wymagają doświadczenia, wyczucia czasu, odporności psychologicznej, ale i solidnej analizy potencjalnych inwestycji i ich otoczenia. Wiemy to, gdyż jako wieloletni aktywny uczestnik rynku kapitałowego w Polsce pomagamy zarówno firmom w wejściu na giełdę, jak i prywatnym inwestorom w realizacji ich celów. Dlatego kibicujemy wszystkim uczestnikom tej edycji Parkiet Challenge.
Parkiet Challenge to inwestorzy indywidualni. Wasz dom maklerski przez lata kojarzony był natomiast z inwestorami instytucjonalnymi i zagranicznymi. Ta optyka się zmieniła?
Faktycznie, od wielu lat DM Banku Handlowego jest bardzo aktywny w segmencie klientów instytucjonalnych oraz zagranicznych. Jest to zasługa konsekwentnie realizowanej strategii, opierającej się na zbudowaniu mocnego zespołu maklerskiego, który z jednej strony jest uznany na rynku krajowym, a z drugiej obsługuje globalnych inwestorów zagranicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że obsługa klientów indywidualnych stanowi dla nas istotną część działalności. W segmencie tym naszą zdecydowaną przewagę konkurencyjną stanowi oferta inwestowania na rynkach zagranicznych poprzez unikatową na polskim rynku platformę CitiFX Stocks, wraz z modelowym doradztwem inwestycyjnym na akcje zagraniczne i obligacje oraz indywidualną obsługą maklerską. Na koniec października wartość aktywów klientów na rynkach zagranicznych przekroczyła 1 miliard złotych, co jest dla nas najlepszym świadectwem uznania ze strony naszych klientów.
Przez lata inwestorzy zagraniczni i instytucjonalni zapewniali wam bardzo duże przepływy. Jak jest dzisiaj?
Inwestorzy zagraniczni oraz instytucjonalni pozostają kluczową grupą klientów. Należy pamiętać jednak, że w naszym modelu biznesowym koncentrujemy się na obsłudze typu „high touch" klientów „long only", jednocześnie systematycznie poprawiamy ofertę elektroniczną oraz serwis skierowany do funduszy hedgingowych, czego pozytywne efekty powinniśmy zobaczyć niebawem. Rozwijamy także inne usługi, takie jak dostęp do rynków zagranicznych dla inwestorów krajowych czy handel na instrumentach pochodnych dla inwestorów zagranicznych. Te produkty nie mają odzwierciedlenia w statystykach przepływów giełdowych, ale są bardzo ważne z punktu widzenia zarządzania portfelem inwestycyjnym dla naszych klientów. Naszą przewagą konkurencyjną jest dostęp do globalnych inwestorów, m.in. dzięki przynależności do grupy Citi, a także wieloletnie relacje z największymi inwestorami instytucjonalnymi w Polsce. Ma to znaczenie przede wszystkim dla klientów, którzy zarządzają swoimi portfelami w sposób aktywny, a także tych, którzy są zainteresowani transakcjami IPO, SPO czy AEO. Potwierdzeniem naszej roli w rozwoju tego segmentu jest fakt, że koordynowaliśmy największe emisje, które zostały przeprowadzone od czasu wybuchu pandemii, m.in.: Allegro, CCC, Inpost czy Pracuj.pl.