O zmianie zysku zdecydowały w ujęciu rok do roku przede wszystkim wyższe koszty rezerw na kredyty frankowe, kolejna edycja wakacji kredytowych, a także wzrost kosztów operacyjnych m.in. za sprawą inflacyjnego wzrostu płac i zdarzeń jednorazowych. Pozytywnie na wynik netto wpłynął wzrost wyniku odsetkowego, budowany konsekwentnie dzięki rosnącym wolumenom oraz marży odsetkowej, pomimo niższych stóp rynkowych w stosunku do poprzedniego roku.
Korzystne najważniejsze wskaźniki Pekao
Wskaźnik koszty/dochody znalazł się w I pierwszej połowie roku na poziomie 36,7 proc., a więc znacząco lepszym od założonego na koniec 2024 roku celu zejścia poniżej 42 proc.
Koszty ryzyka pozostały na niskim poziomie 46 pb (w I połowie 2024), dzięki odpowiedzialnemu zarządzaniu jakością portfela kredytowego. Cel strategiczny na koniec okresu strategii w 2024 roku to przedział 50-60 pb.
Wskaźnik NPL obniżył się poniżej 5 proc. (m.in. w wyniku zmian w prezentacji rezerwy na ryzyko prawne kredytów CHF oraz zmianie sposobu prezentacji wolumenów byłego Idea Banku), co w ubiegłym roku było jednym z kryteriów KNF do potencjalnej wypłaty dywidendy na poziomie nawet 75 proc. zysku.
Na koniec czerwca łączny współczynnik kapitałowy grupy (TCR) wyniósł 16,6 proc., a Tier1 15,1 proc. W obydwu przypadkach oba wskaźniki znajdowały się bardzo wyraźnie powyżej regulacyjnych minimów.