Przez ostatni rok w prasie przeczytać można było głównie o zwolnieniach w bankowości. Fuzje banków i innych instytucji finansowych doprowadziły do znacznego ograniczenia zatrudnienia, które nadal wielu specjalistów ocenia jako za wysokie. Według niektórych badaczy w polskiej bankowości istnie blisko 60% przerost zatrudnienia. Co oczywiście nie oznacza, że banki nie zatrudniają absolwentów - często zwalniają słabiej wykształcone kadry, by przyjąć ludzi po studiach. Zwalniają też w bankowości tradycyjnej, by zatrudniać młode i wykształcone osoby do banków internetowych. Nie chodzi tylko o mBank czy Inteligo. Także oddziały internetowe Fortis Banku, PBH czy połączonych sił WBK i Banku Zachodniego.
Jednak praca w bankach (detalicznych albo korporacyjnych) to nie jedyna możliwość kariery dla finansisty. Usługi doradcze czy księgowe, a także instytucje związane z rynkiem kapitałowym, takie jak fundusze emerytalne, inwestycyjne, firmy leasingowe, ubezpieczeniowe - to i tak nie wszystkie miejsca, gdzie pracę znajdą absolwenci kierunków związanych z finansami.
Ale nie tylko sektor finansowy zatrudnia finansistów. Potrzebują ich także "zwykłe" firmy: usługowe i produkcyjne. To, jakie wymagania trzeba spełnić, by pracować w działach finansów przedsiębiorstw, nie jest jednoznaczne. Przedstawiciele polskich firm częściej deklarują, że szukają przede wszystkim osób po studiach z tej dziedziny. Przedstawiciele koncernów zagranicznych twierdzą natomiast, że finansistą może być także filozof - bo niezbędnej wiedzy można się nauczyć, a ważniejsza jest osobowość. I pierwsi i drudzy są zgodni, co do jednego: zdolności analityczne i numeryczne, logiczne myślenie, dokładność i rzetelność - to cechy, bez których ani rusz w tej dziedzinie.
Najwięcej osób kieruje jednak swoje pierwsze kroki do banków. Według Związku Banków Polskich można znaleźć tu pracę w następujących specjalizacjach: organizacja i zarządzanie, operacje bankowe krajowe, operacje bankowe zagraniczne, rachunkowość bankowa, analiza kredytowa i fundamentalna, rynek pieniężny i kapitałowy, marketing bankowy, informacja i informatyka bankowa oraz bankowa obsługa prawna.
Odrębną kategorią są pracownicy działów zajmujących się kontaktami z klientami. W tym przypadku nie wystarczą umiejętności wyniesione ze studiów finansowych czy rachunkowości, ale trzeba umieć również prowadzić negocjacje, dbać o "komfort psychiczny" klientów, którzy powierzają bankom swoje fundusze. Doradztwo finansowe jest jednym z bardziej odpowiedzialnych i wyczerpujących zawodów.