Zajmować się księgowością, rachunkowością, inwestycjami... W finansach można robić prawie wszystko, wszędzie są pieniądze. Każdy dział jako część biznesu jest powiązany z finansami.
Którą z powyższych dziedzin uważasz za najciekawszą, a którą wolałbyś się nie zajmować?
Wszystko jest szalenie ciekawe, choć niektóre elementy tej układanki mogą być monotonne i mało kreatywne. Ostatnio najciekawsze są dla mnie rynki walutowe, kryzysy gospodarcze i globalizacja. Nie chciałbym z kolei pracować w księgowości. Choć jest to jedno z najważniejszych ogniw finansów i daje ogromną wiedzę. Ciekawa jest też rachunkowość zarządcza. To decyduje się ostateczny wynik finansowy spółki. Zysk czy strata - na to pytanie rachunkowość odpowiada i ten wynik "dowolnie" kształtuje. Jeżeli przejmujemy inną spółkę lub następuje fuzja, to menedżer musi wiedzieć jakie będą konsekwencje finansowe tej decyzji. Analizując sprawozdania finansowe analizujemy spółkę, a rachunkowość to procesor spółki. Polskim kadrom zarządzającym najbardziej brakuje wiedzy właśnie z tej dziedziny.
Jak sądzisz, jak będzie przebiegać twoja dalsza kariera w finansach?
Chcę się rozwijać niezależnie od tego, jakie zadania zostaną mi powierzone. Trzeba się samemu doskonalić i poszerzać horyzonty, bo w pracy występuje zazwyczaj daleko posunięta specjalizacja. To niezdrowe zjawisko dla menedżera i trzeba bacznie obserwować swój rozwój, czy przypadkiem nie stanęliśmy w miejscu. Pomocne w takich sytuacjach mogą być awanse poziome.
Jakie kwalifikacje są potrzebne, by pracować w finansach?