Trzeba lubić matematykę

Jeśli ktoś chce zajmować się jakąś dziedziną finansów, moim zdaniem powinien przynajmniej orientować się w innych dziedzinach - mówi Gracjan Fiedorowicz, kontroler finansowy w PT Services.

Publikacja: 12.06.2003 14:49

Dlaczego zdecydowałeś się na pracę w finansach?

Z pozoru ślęczenie nad cyferkami i papierkami może wydawać się nudne. Jednak kiedy przyjrzymy się tym cyferkom, okazuje się, że mają ogromne znaczenie i zawierają bardzo dużo użytecznych informacji. I to zawsze mnie interesowało. Od lat szkolnych interesowałem się matematyką, a z powodów rodzinnych (mój ojciec jest księgowym) miałem okazję podglądać, jak słupki liczb zmieniają się w sprawozdania finansowe. Chciałem wiedzieć więcej na ten temat i wybrałem studia na kierunku Finanse i Bankowość. Praca w finansach była kontynuacją moich zainteresowań i chęcią rozwoju w tej dziedzinie.

Na czym polega Twoja praca, jaki masz zakres obowiązków?

Zakres obowiązków mam dość szeroki: od nadzoru nad prostą księgowością do planowania i budżetowania. Obecnie głównie zajmuję się kontrolą wydatków, wprowadzaniem i nadzorem nad procedurami finansowymi, zarządzam bieżącą płynnością, sporządzam plany wydatków, których wykonanie później kontroluję. Poza kierowaniem działem finansowym, nadzoruję również prace działu prawnego i Administracyjnego.

Finanse - to jest szerokie pojecie. Co mozna robic w ramach tej dziedziny?

Faktycznie finanse to bardzo szerokie pojęcie. Większość utożsamia to z księgowością. Obecnie coraz ważniejsza staje się analiza finansowa, budżetowanie, controlling oraz audyt wewnętrzny - dziedziny kiedyś niedoceniane. Aktualna sytuacja rynkowa zmusza przedsiębiorstwa do efektywnego wykorzystywania dostępnych zasobów, głównie finansowych. Do tego niezbędne jest właściwe planowanie oraz dobra kontrola, aby jak najszybciej reagować na odchylenia i zmieniające się otoczenie.

Którą z powyższych dziedzin uważasz za najciekawszą, a którą zajmować byś się nie chciał?

Jeśli ktoś chce zajmować się jakąś dziedziną finansów, moim zdaniem powinien przynajmniej orientować się w innych dziedzinach. Analiza finansowa opiera się na sprawozdaniach finansowych, controlling na budżetach, itp. Zatem trudno wybrać dziedzinę ciekawą i mniej ciekawą. Sądzę, że raczej trzeba wybrać dziedzinę, w której chciałoby się specjalizować. Taką "moją" dziedziną jest audyt wewnętrzny, który łączy w sobie elementy rachunkowości, analizy finansowej i controllingu. Nie chciałbym zajmować się wąsko rozumianą księgowością, gdyż uważam, że ten etap edukacji finansowej mam już za sobą.

Jak sądzisz, jak będzie przebiegać twoja dalsza kariera w finansach? Na jakie stanowiska możesz awansować, czym mógłbyś się zajmować w przyszłości?

Obecnie skupiam się na własnej edukacji, gdyż kariera zawodowa w finansach ściśle wiąże się z posiadaną wiedzą. Chciałbym jak najszybciej zakończyć kurs ACCA (w tym momencie jestem na półmetku). Później mam zamiar wyjechać do USA na studia MBA. Planuję w przyszłości objąć stanowisko dyrektora finansowego, ale czas pokaże, kiedy będzie to możliwe.

Jakie kwalifikacje są potrzebne, by pracować w finansach?

Dużo zależy od tego, jakie stanowisko się piastuje. Generalnie pracując w finansach trzeba lubić matematykę, bo bez liczb nie można się obejść w tej dziedzinie. Osoby aspirujące do stanowisk kierowniczych z pewnością powinni charakteryzować silną osobowością, odpornością na stres, kreatywnością i analitycznym umysłem. Ja od swoich pracowników wymagam dużej kreatywności i elastyczności w działaniu. Duży nacisk kładę na umiejętność planowania pracy, co oszczędza późniejszych stresów, gdy trzeba coś przygotować w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli chodzi o wiedzę, to wszystkiego można się nauczyć i to bardzo szybko, czego najlepszym przykładem jest zatrudnianie w dużych firmach konsultingowych osób, które wcześniej nic nie miały wspólnego z finansami, a świetnie sprawdzają się w pracy audytora czy konsultanta. Co ważniejsze - zdolności, wiedza, osobowość?

Trudno wskazać jednoznacznie, co jest ważniejsze. Moim zdaniem zdolności oraz chęci. Jeśli ktoś wie, co chce robić i ma ku temu zdolności, to wiedza jest elementem, który łatwo opanować. Nad osobowością można pracować, wykształcając w sobie cechy, które bez przeszkód pozwolą na pracę w finansach.

Banki
PKO BP chce pomóc sfinansować transformację energetyczną. Jest kwota
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Banki kupują rządowy dług. Czy tracą na tym kredytobiorcy?
Banki
Nie będzie fuzji Pekao i Aliora? Właściciel banków zmienia plany
Banki
Gdzie trafiają zyski naszych banków? Większość zostaje w Polsce
Banki
Kredyt mieszkaniowy niemal jak dobro luksusowe. Znamy dane za luty
Banki
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków