Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.08.2017 11:50 Publikacja: 07.08.2017 06:22
Michał Krupiński z p.o. prezesa Banku Pekao
Foto: materiały prasowe
Panie Prezesie, rozmawiamy po prezentacji wyników. Bank pokazał dwucyfrowe wzrosty kredytów detalicznych, jednak korporacje rosną zdecydowanie wolniej . Jakie są więc oczekiwania Banku, co do następnej połowy roku w kredytach korporacyjnych, spodziewacie się odbicia w inwestycjach?
Ze względu na naszą wiodąca pozycję w finasowaniu poszczególnych sektorów gospodarki np. sektor publiczny, infrastruktura, sektor nieruchomościowy jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na wzrost inwestycji. Te wyjątkowe kompetencje banku z zakresu bankowości korporacyjnej powodują, że jeżeli przyjrzymy się wynikom Pekao w okresie wzrostu inwestycji, to widzimy, że dobra koniunktura wyjątkowo nam służy. Tego wzrostu inwestycji oczekujemy w 2018 r. Oczywiście pracujemy, nad tym aby pobudzić wzrost kredytów i innych produktów dla klientów korporacyjnych również w tym roku, nie mniej jednak odczuwalny wzrost inwestycji przedsiębiorstw według naszych prognoz pojawi się w przyszłym roku. Równocześnie wzmacniamy kompetencje jeśli chodzi o finansowanie firm. Chcemy tutaj pozytywnie zaskoczyć jeśli chodzi o produkty, nasze podejście oraz łatwość procesu po naszej stronie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas