Wynikowi prymusi błysnęli na giełdzie

Na tle rozczarowującego krajowego rynku akcji pojawiło się kilka perełek, które przekonały do siebie inwestorów dużo lepszymi od spodziewanych wynikami za III kwartał br.

Publikacja: 14.11.2024 06:00

Wynikowi prymusi błysnęli na giełdzie

Foto: Adobestock

Warszawska giełda weszła w burzliwy okres. Od wyborczego zwycięstwa Donalda Trumpa mamy na rynkach huśtawkę nastrojów będącą efektem powyborczej niepewności i możliwych napięć pomiędzy USA i Chinami, choć już przedwyborcze sondaże potrafiły zachwiać rynkami. W przypadku polskiego rynku dodatkowo dochodzi czynnik ryzyka geopolitycznego. W efekcie wzrostowe sesje są przeplatane silnymi przecenami. W skali ostatniego miesiąca WIG stracił ponad 4 proc., a WIG20 prawie 5 proc., oddalając perspektywę powrotu hossy na krajowy parkiet. – Warto zwrócić uwagę, że ten rok dla WIG jest mocno średni, indeks ledwo utrzymuje się nad kreską, licząc od początku roku, podczas gdy niemiecki DAX zyskuje kilkanaście procent, a amerykański S&P 500 jest już ponad 25 proc. na plusie. Nasz rynek znalazł się w sytuacji, gdzie wyceny stały się niższe, a pesymizm in­westorów jest dużo większy – zauważa Łukasz Rozbicki, zarządzający w MM Prime TFI.

Mimo mało sprzyjającego otoczenia lepiej radzą sobie spółki, które w tym sezonie przekonały inwestorów lepszymi od oczekiwań wynikami. W trwającym sezonie publikacji raportów za III kwartał 2024 r. nie brakowało pozytywnych zaskoczeń, które zostały nagrodzone przez rynek solidną zwyżką kursu, co na tle słabego rynku może robić wrażenie.

– Gdy pesymizm na rynku jest duży, a spółka zaskoczy pozytywnie, reakcja inwestorów może być mocniejsza, niż wynikałoby to nawet ze skali zaskoczenia. Takim przykładem może być Dino, gdzie do lepszych wyników doszedł jeszcze optymistyczny przekaz z konferencji powynikowej. Kurs akcji zyskał 14 proc., na co mogło złożyć się też zamykanie krótkich pozycji – Dino było przez dłuższy czas w niełasce inwestorów. Innym przykładem z ostatnich dni jest odbiór wyników Pekao, także lepszych od oczekiwań – kurs akcji zyskał kilka procent po wcześniejszej głębszej przecenie. Pomogła też sytuacja rynkowa, bo w zeszłym tygodniu akcje banków były, prawdopodobnie ze względu na płynność, jednymi z najmocniej rosnących – wskazuje ekspert. – Faktem jest, że w obecnej sytuacji rynkowej banki nie są drogie, ale sytuacja nie jest oczywista, jeżeli spojrzy się w przyszłość. To, co przeszkadza we wzroście, to obawy, że wraz z obniżkami stóp procentowych od przyszłego roku banki wejdą w ujemne roczne dynamiki zysków – zauważa Rozbicki.

Czytaj więcej

Raporty wynikowe za III kwartał pod lupą. Kto zaskoczył rynek?

W tym sezonie wynikowa poprzeczka, którą wyznaczają oczekiwania rynku, nie była ustawiona dość wysoko. Tym samym pojawiło się pole do pozytywnych niespodzianek, które sprawiła inwestorom również spora grupa mniejszych firm. Tym bardziej że wiele z nich do tej pory borykało się z różnego rodzaju wyzwaniami związanymi z osłabieniem popytu na kluczowych rynkach (spółki nastawione na eksport czy budowlane) czy presją kosztów, co nierzadko zmuszało zarządy do działań naprawczych mających na celu poprawę sytuacji finansowej lub poszukiwanie nowych rynków i odbiorców. Cześć z nich lepszymi od oczekiwań rezultatami dała rynkowi wyraźny sygnał, że zamierza wrócić na ścieżkę poprawy wyników. .

Analizy rynkowe
Raporty wynikowe za III kwartał pod lupą. Kto zaskoczył rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Analizy rynkowe
Co przemawia za spadkami cen ropy?
Analizy rynkowe
Trudno nie wierzyć w akcje z USA, nawet jeśli są bardzo drogie
Analizy rynkowe
Zyskom z polskich akcji pomaga element długoterminowy, a cykliczny – zaczął szkodzić
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Wszystko w rękach Trumpa
Analizy rynkowe
Mocarze z warszawskiej giełdy nie poddali się negatywnym nastrojom