WIG po wyznaczeniu w maju nowego szczytu hossy na poziomie blisko 90 tys. pkt wyraźnie obniżył loty. Notowania większości spółek z szerokiego rynku weszły w korektę, która zabrała ich inwestorom część wcześniej wypracowanych zysków. Akcje, których kursy rosły wbrew panującemu na rynku trendowi, były zdecydowanie rzadszym zjawiskiem na krajowym parkiecie. Licząc od szczytu z maja, w indeksie WIG20 dodatnią stopę zwrotu były w stanie wypracować zaledwie dwie spółki – CD Projekt i PKO BP. Nieco lepiej wypadają segmenty średnich i małych spółek mających swoją reprezentację w indeksach mWIG40 i sWIG80, gdzie dodatnią stopą zwrotu może się pochwalić odpowiednio ośmiu (co piąta spółka z indeksu) i dwudziestu pięciu (co czwarta firma) emitentów. Które spółki ze wspomnianych indeksów wypadły najlepiej?
Przyspieszenie po okresie słabości
Gdy po fali efektownych zwyżek koniunktura na krajowej giełdzie zaczęła słabnąć, inwestorzy przypomnieli sobie o spółkach biotechnologicznych. To efekt pozytywnych wieści napływających z samych firm. Dzięki nim część spółek z branży skutecznie przyciągnęła uwagę rynku i została nagrodzona efektownymi wzrostami kursów akcji. Najmocniej skorzystały na tym przede wszystkim Celon Pharma i Pure Biologics. Wiara w tę pierwszą spółkę odżyła w lipcu za sprawą pozytywnych wyników badań II fazy klinicznej w leczeniu ostrej schizofrenii, które zdaniem zarządu są przełomowe w leczeniu farmakologicznym. To znacząco zwiększa szanse na szybką i atrakcyjną komercjalizację tego projektu. Za spółką przemawiają także wyniki. Optymizmem napawają zwłaszcza wzrosty sprzedaży nowych leków generycznych. – W związku z mocnym wejściem na rynek Zarixy (zamiennik Xarelto wprowadzony na rynek w kwietniu bieżącego roku) spodziewamy się utrzymania wysokiego poziomu sprzedaży w segmencie leków generycznych także w III kwartale – wskazuje Anna Tobiasz, analityk DM BDM. – Dzięki umocnieniu sprzedaży w segmencie generycznym oczekujemy poprawy przepływów operacyjnych oraz spowolnienia tempa „przepalania gotówki” w programach innowacyjnych – podkreśla.
O postępach w komercjalizacji kluczowych projektów można mówić także w przypadku Pure Biologics. Spółka, opracowująca innowacyjne leki m.in. na nowotwory, jest właśnie w trakcie sprzedaży projektów PBA-0405 i PBA-0111 amerykańskiej firmie, która zamierza kontynuować prace nad ich dalszym rozwojem. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, polskiej spółce będzie przysługiwać opłata początkowa w łącznej kwocie od 8 do 9 mln USD. Do tego mogą dojść kolejne płatności uzależnione od realizacji kamieni milowych dotyczących obu projektów, co znacząco poprawiłoby sytuację finansową spółki, która w lipcu br. została dokapitalizowana przez inwestora, zapewniając sobie środki na kilka miesięcy rozwoju projektów.
Czytaj więcej
Mimo formalnie obowiązującej hossy na warszawskiej giełdzie nie brakuje walorów, których notowania najlepszy czas mają już za sobą. Czy to definitywny koniec ich dobrej passy?