Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.04.2025 02:34 Publikacja: 01.08.2024 06:00
Foto: Adobestock
Słabo w tym roku prezentują się przede wszystkim waluty z krajów Ameryki Łacińskiej. Mimo wysokiej atrakcyjności odsetkowej kurs chociażby brazylijskiego reala stracił w relacji do dolara ponad 16 proc. Słabo prezentują się także argentyńskie, meksykańskie czy też chilijskie peso (spadek odpowiednio o 15 proc., 10 proc. i 9 proc.). Wpływ na to miały m.in. czynniki polityczne, co dobrze było widać na przykładzie meksykańskiej waluty czy też południowoafrykańskiego randa. Nie bez znaczenia są także globalne przepływy kapitału.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Korekta nie uczyniła co prawda amerykańskich akcji bajecznie tanimi, ale jednak pewne obniżenie wycen trzeba docenić, podobnie jak – na ogół kontrariańsko pozytywne – załamanie giełdowych nastrojów konsumentów.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Największa spółka z WIG20 to w tym roku solidny komponent indeksu dużych firm. Realizacja zysków jednak i jej nie omija.
Zbliżający się termin wprowadzenia przez USA ceł oraz towarzyszące temu zapowiedzi znów budzą emocje. Do tego dochodzą idące jak po grudzie negocjacje w sprawie wojny w Ukrainie. Złoto ponownie zbliża się do rekordu.
Wraz z niemal dotknięciem przez WIG historycznego pułapu 100 tys. pkt zasięg hossy trwającej od jesieni 2022 r. dorównał właśnie temu z 2000 roku (bańka internetowa), a wskaźnik ceny do wartości księgowej wkroczył w strefę, przy której ukształtowały się wszystkie szczyty w ostatnich kilkunastu latach. Był też jednak okres, gdy wyceny były jeszcze dużo wyższe.
Inwestorzy zaczęli liczyć na to, że nowa seria podwyżek amerykańskich ceł dotknie tylko garstkę krajów i będzie mniej dotkliwa, niż się obawiano. Administracja Stanów Zjednoczonych wciąż widzi jednak w cłach narzędzie do zwiększenia konkurencyjności gospodarki.
W ocenie wielu inwestorów po zaledwie dwóch miesiącach rządów Donalda Trumpa amerykańska gospodarka znalazła się na skraju recesji, a rynek akcji – na progu bessy.
Perspektywa szybszego i głębszego spadku stóp procentowych w Polsce ma oczywiście znaczenie dla banków, ale ostatnia przecena w głównej mierze jest pochodną tematu wojny celnej – mówi Michał Fidelus, analityk BM Pekao.
Dzisiejsza sesja na globalnych indeksach przebiegła pod znakiem oddechu po spadkach zapoczątkowanych zeszłotygodniową prezentacją przez Trumpa wysokości planowanych ceł odwetowych. Zarówno na indeksach europejskich, jak i amerykańskich widzimy dziś dominujące wzrosty. Mimo to jest wciąż jeszcze za wcześnie, by jednoznacznie zapomnieć o widmie ceł oraz wymazać wiszącą nad rynkami niepewność.
Sesja wtorkowa na rynku warszawskim skończyła się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 zyskał 3,15 procent przy obrocie zbliżonym do 2,05 miliarda złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 3,06 procent z licznikiem pokazującym przeszło 2,34 miliarda złotych.
Popyt zaczyna nawiązywać walkę, ale jakby dalej obawiał się niedźwiedziego ataku. Widać to nie tylko na GPW, ale i w USA.
- Decydując się na zawieszenie notowań, podjęliśmy świadomą decyzję minimalizacji ryzyka, która też została dobrze zakomunikowana rynkowi - przekonuje Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
Główne amerykańskie indeksy giełdowe rozpoczęły wtorkową sesję od solidnych zwyżek. Rosły po ponad 3 proc. Częściowo odrabiały straty po panicznej przecenie z ostatnich dni.
W marcu przybyło prawie 30 tys. rachunków maklerskich. Znów największą zasługę w tym ma XTB. Firma już w przyszłym miesiącu może stać się rynkowym numerem jeden jeśli chodzi o liczbę prowadzonych kont.
Na dzisiejszym posiedzeniu walnego zgromadzenia członków Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami dokonano zmian w składzie Rady IZFiA, związanych z coroczną zmianą składu. Do Rady dołączyli: Paweł Borys, prezes MCI Capital TFI, Tomasz Stadnik, prezes TFI PZU SA oraz Artur Włoch, członek zarządu Alior TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas