5 zagranicznych spółek z potencjałem

Pięciu analityków wskazało spółki z zagranicznych parkietów, na wykresach których pojawiły się ciekawe sygnały transakcyjne. Czy warto uzupełnić portfel o papiery takich firm jak...

Aktualizacja: 30.06.2016 01:14 Publikacja: 29.06.2016 16:48

5 zagranicznych spółek z potencjałem

Foto: Bloomberg

Każdy analityk podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.

Krzysztof Borowski, IBiUG SGH

TYP: Data Modul

 

 

Cena pierwotnie porusza się w trendzie wzrostowym, aby dalej stworzyć coś w rodzaju kanału wzrostowego - po wybiciu przez górne ramię kanału cena konsoliduje się tuż nad tą linią (teraz wsparcie). Kluczowego znaczenia nabiera teraz pokonanie oporu na 44,25 euro - otworzyłoby to drogę wyżej, tj. do 46 i 49 euro.

Z kolei spadek poniżej przesuniętej w górę linii trendu wzrostowego (dzisiaj poziom 42,60 euro, byłoby sygnałem pogorszenia koniunktury. Sygnały na wskaźnikach i oscylatorach nie są jednomyślne - przeplatają się wskazania kupna i sprzedaży - MACD jest już dość mocno wykupiony. Wskaźnik Akumulacja / Dystrybucja lekko zakręcił w górę (widoczny przypływ środków na rynek tego waloru).

 

TYP: Wells Fargo

Dzisiejsza propozycja to Wells Fargo. Od połowy 2015 roku mamy tutaj dominujący trend spadkowy przedzielony dwiema technicznymi korektami ubranymi w klina. Na początku czerwca doszło do wyjścia z klina dołem, co w teorii powinno rozpocząć nową falę spadków. Widzimy jednak, że odbiliśmy się od ważnego długoterminowego wsparcia w postaci 38,2% Fibonacciego. Ze względu na to, że może to być zaczątek kolejnej korekty to nie chcemy otwierać tutaj pozycji 'z ręki'. Proponujemy natomiast otworzenie zlecenia oczekującego sell stop, poniżej minimów z tego tygodnia.

Takie podejście usprawiedliwiamy właśnie obecnością mocnego wsparcia, które w wypadku przełamania będzie mocnym oporem. Zejście niżej będzie świadczyło o determinacji I sile podaży, która w takiej sytuacji zrealizuje techniczny scenariusz rysowany od połowy 2015. Z rąk popytu wytrącony zostanie ostatni argument, a wtedy po prostu trzeba będzie znaleźć się na rynku aby zarobić na potencjalnie bardzo mocnym ruchu w dół ( Sell stop 44USD, Stop Loss 52 USD).

Łukasz Zembik, specjalista ds. strategii rynkowych w TMS Brokers

TYP: Amazon

 

 

Amazon wykazał świetne wyniki za I kwartał 2016 roku. Efektem tego był wzrost cen akcji nawet o 10%. W maju walory spółki nadal rosły, po czym doszło do niewielkiej korekty w czerwcu z 732 USD do 683 USD za papier. Obecnie kurs znajduje się w bardzo istotnym punkcie na wykresie (707,9 USD). Spadki po Brexicie zostały już niemalże w 100% odrobione. Widzimy, że kurs zatrzymał się na wsparciu wyznaczonym przez szczyty z przełomu 2015 i 2016 roku oraz na linii trendu wzrostowego, którą precyzyjnie można wyznaczyć łącząc dołki z lutego, marca i kwietnia.

Kurs Amazon od początku roku wzrósł o +4,47% a od roku o niecałe 65%. Poniedziałkowe zamknięcie i uformowana przez to formacja świecowa (młot) dają dodatkowe sygnały kupna i potwierdzają scenariusz wzrostowy.

Łukasz Wardyn, dyrektor – Europa Wschodnia, CMC Markets

TYP: RBS

 

 

W rezultacie Brexitu akcje londyńskich banków bardzo ucierpiały. Jednocześnie stały się bardzo ciekawym miejscem do krótko- i średnioterminowych spekulacji. Akcje Royal Bank of Scotland (RBS) od lutego przebywały w trendzie horyzontalnym pomiędzy 200 a 260 pensów. Jeszcze w czwartek zbliżały się do górnego ograniczenia tego kanału. Po publikacji wyniku referendum akcje RBS otworzyły się z dużą luką cenową, a byki ostro walczyły o utrzymanie się w kanale horyzontalnym. Po weekendzie jednak skapitulowały i notowania Royal Bank of Scotland weszły w trend spadkowy. Według teorii analizy technicznej spadek może sięgnąć wartości minimum 60 pensów, co prawie nastąpiło już w poniedziałek.

Podobnie słabe są zresztą inne angielskie banki Lloyds (linia zielona na wykresie) i Barclays (różowa). Nie można się temu dziwić skoro Brexit oznacza wielką niepewność i spowolnienie brytyjskiej gospodarki już teraz, choćby poprzez zatrzymanie inwestycji i tworzenia miejsc pracy.

Bartosz Zawadzki, szef działu analiz Admiral Markets

TYP: Pfizer

 

 

Akcje spółki Pfizer znajdują się w trendzie wzrostowym od początku kwietnia br. Po ostatnim zamieszaniu wywołanym wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii cena akcji spadła w okolice silnego wsparcia w pobliżu 33,75 USD. Następnie pojawiła się formacja szpulki, a wczoraj silna wzrostowa sesja. Prawdopodobnie oznacza to koniec korekty i możliwy ponowny test ostatniego szczytu w okolicach 35,50 USD.

Firma pokazała dobre wyniki za pierwszy kwartał br. Zarówno zysk na akcję oraz przychody okazały się lepsze od rynkowych prognoz. Ponadto przychody wzrosły o prawie 20% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?