Zrównoważone i odpowiedzialne inwestowanie to długoterminowe podejście inwestycyjne, łączące czynniki środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ang. ESG od słów – environmental, social i governance). Jak wynika z danych organizacji Global Sustainable Investing Alliance, w 2018 r. w Europie już ponad 50 proc. aktywów zarządzanych było według jednej z licznych filozofii integracji czynników niefinansowych w procesie inwestycyjnym – w tym także czynników ESG – natomiast w USA było to ponad 21 proc. Idąc za globalnym trendem, warszawska GPW podjęła decyzję o utworzeniu nowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie.
Jak wskazują specjaliści, inwestycja w spółki spełniające kryteria ESG ma uzasadnienie i w długim terminie może się opłacać.
Ważny ład korporacyjny
Inwestorom ESG może się kojarzyć głównie z ochroną środowiska, jednak nic bardziej mylnego. Równie ważne są zasady ładu korporacyjnego – struktura zarządu i rady nadzorczej, komunikacja z inwestorami, traktowanie akcjonariuszy mniejszościowych, a także czynniki społeczne, takie jak traktowanie pracowników, klientów czy partnerów w ramach łańcucha produkcji czy świadczenia usługi.
– ESG, czyli inwestycje odpowiedzialne społecznie, to pomysł, który zrodził się we wczesnych latach 70., ale dopiero w ciągu ostatnich 10–20 lat zaczął być popularną ideą inwestycyjną. Oczywiście sam pomysł ma logiczne podstawy, w długim terminie na pewno powinno się opłacać inwestowanie w spółki o wzorcowym corporate governance („G" w ESG), nie ma także powodów, dla których spółki odpowiedzialne społecznie i środowiskowo miałyby się zachowywać gorzej – tłumaczy Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego w DI Xelion.
Choć co do zasady spółki odpowiedzialne społecznie w długim terminie powinny radzić sobie dobrze, decyzja o inwestycji w tego typu firmy nie zawsze ma podłoże finansowe. – Z pewnością kwestia inwestowania odpowiedzialnego społecznie zyskuje popularność. Myślę jednak, że główną tego przyczyną nie są stopy zwrotu, ale pobudki zupełnie innej natury, takie jak kwestie etyczne, zrównoważonego rozwoju czy chęć ochrony środowiska naturalnego – tłumaczy Łukasz Bugaj, menedżer komunikacji inwestycyjnej w AXA.